• Megérkezett a gépi telepátia? Izgalmas kutatási eredményeket tettek közzé

    Hírek - 7 napja

    Írta: Prievara Tibor

    Nem nagyon értjük, érthetjük, hogy pontosan milyen ütemben is fejlődik a mesterséges intelligencia, de azt mindenki láthatja, hogy napról napra újabb funkciókkal bővül, újabb tudásra tesz szert. Ma egy olyan kutatásról számolunk be, amely nem kevesebbet ért el (állítólag), mint az emberi gondolatok dekódolását szöveggé, majd újrakódolását gondolatokká. Érdemes belelapozni!

    Bővebben...

  • TanárBlog kedvcsináló

    Hírek - 9 napja

    Írta: Nádori Gergely

    cimlapTöbb mint egy éve, hogy aTanárBlog előfizetéses rendszerre tért át, azóta nagyon sok dolog történt a házunk táján. Cikkek, képzések, kiadványok garmadája jelent meg, még nekünk sem könnyű követni, hogy milyen sok dolog. Azoknak, akik szeretnének ízelítőt kapni, abból, hogy mi minden ősszeállítottunk egy ötven oldalas Kedvcsinálót az anyagainkből, elsődlegesen a mesterséges intelligencia iskolai használatára célozva. Aki szeretné megkapni a digitális kiadványt, annak semmi mást nem kell tennie, mint IDE KATTINTVA jeleznie, hogy igényt tart rá. Pár anpon belül már küldjük is. Addig is egy kis ízelítő a tartalomból:

    • TanárBlog cikkek
      • Az AI és az elpárolgó tudás esete
      • Jó prompt, rossz prompt
      • Szövegből hang
      • AI írta a fogalmazást? Íme pár jel - nem az AI detektorok lesz a megoldás
      • Na végre egy rendes zeneszerkesztő
      • AI és micro:Bit
      • Így vált valóban hasznos kistanárrá az AI a tanórán
      • Hármas, leülhet
      • Promptolj képeket - egy vicces, hasznos játék
      • Már a podcast sem lesz a régi - megérkezett az AI podcast generátor
    • Óravázlatok
      • Mit mutat a kísérlet?
      • Esszéírás AI-val
      • Mit tesz a versforma?
    • Mesterséges intelligencia az oktatásban
      • AI házirend
      • Mit gondolnak a világban a mesterséges intelligencia iskolai használatáról?
    • Prompt-könyvtár
      • Bevezető
      • Feladatok illesztése a Bloom-taxonómiához
      • Színező készítése bármilyen témához
      • Kvízkérdések készítése.
      • Előzetes tudás felmérése
      • Képek generálása - hogy ne nézzen ki egy AI generált kép, mint amit AI-val generáltak?
      • Szituációs játék: a füllentős spártai
      • Fogalomtár a tankönyvből
      • Baleseti szimuláció
      • Emotikonok szövegből
      • Dolgozatelemzés

    Bővebben...

  • AI tanulásmódszertan webinárium - február 26.

    Hírek - 11 napja

    Írta: Nádori Gergely

    A TanárBlog immár közel egy éve minden hónapban igykszik valami érdekességgel kedveskedni olvasóinak. Nincs ez másképpen 2025. februárjában sem, amikor is AI TANULÁSMÓDSZERTAN lesz a február 26-án, délután 17:00 órakor kezdődő webinárium témája. Eddig már mutattunk be óravázlatokat, írtunk egy prompt-könyvtárat, és most a tanulásmódszertan kérdése kerül terítékre. A mesterséges intelligencia hihetetlen lehetőségeket képes megnyitni diákjaink számára - ha tudják ezeket használni. A webinárium keretében arra teszünk kísérletet, hogy olyan gyakorlati ötleteket, tippeket, és módszertant osszunk meg, amelyek képesek arra, hogy a tanulói hatékonyságot jelentősen növeljék - akár a tanórán belül, vagy éppen az otthoni, önálló tanulás/készülés során. A webinárium minden TanárBlog előfizető számára ingyenes, (az előfizetésről ITT TÁJÉKOZÓDHATTOK de természetesen lehetőség van előfizetés nélkül is részt venni a webináriumon, 2990 Ft-os jegyet vásárolva. A jelentkezési lap INNEN ÉRHETŐ EL, ahol tudjátok jelezni, hogy előfizetőként, vagy vendégként szeretnétek csatlakozni.

    Bővebben...

  • Élő Prompt Könyvtár webinárium január 23-án, és egyéb TanárBlog hírek

    Hírek - egy hónapja

    Írta: Prievara Tibor

    Kedves TanárBlog olvasók!

    Elindult 2025, amihez minden kedves olvasónknak szeretnénk teljes szívünkből gratulálni!

    A TanárBlog téli álom helyett rengeteg újdonsággal készül!

    Aki decemberben-januárban élő előfizetéssel rendelkezik, az ‘AI receptkönyv’ című online kiadványunkat lapozgathatja. Húsz kipróbált óravázlat található a receptkönyvünkben az AI iskolai (tantermi) felhasználására. A kiadványt még most sem késő beszerezni, hiszen ha január végéig előfizetsz, elküldjük neked (a receptkönyv tartalomjegyzékét a levél végén megtalálhatjátok!

    Ez azonban közel sem minden, hiszen folytatódnak a webináriumok is, január 23-án érkezik a következő, ahol egy élő AI prompt könyvtárat mutatunk be! Ez azt jelenti, hogy olyan, már kipróbált, működő promptokat mutatunk, amivel egy-egy pedagógiai feladatra megoldást kaphatunk az AI-tól. Ezekből aztán kiadvány készül, és februári előfizetőinknek egy 50 oldalas prompt könyvtárat adunk ajándékba. A prompt könyvtár második részét márciusban küldjük el, amely szintén 50 oldalnyi prompt-ot tartalmaz majd. (Minden élő havi előfizetéssel rendelkező olvasónknak elküldjük a kiadványokat, és a webinárium is ingyenesen látogatható havi előfizetéssel (előfizetés nélkül 2990 Ft az ára!) Jelentkezni a webináriumra itt lehet: https://forms.gle/LrQEe8aSeNwazoEL9

    A havi előfizetés ára 999 Ft. Részletekről itt tájékozódhattok: https://tanarblog.hu/cikk/hogyan-ferhetsz-hozza-a-fizetos-tartalmakhoz-segitunk

    Bővebben...

  • Érkezik a TanárBlog AI prompt-könyvtár című módszertani kiadványunk

    Hírek - egy hónapja

    Írta: Nádori Gergely

    Nem is olyan régen még azt lehetett hallani a szakértőktől, hogy a promptolás, azaz annak a képessége, hogy hatékonyan tudjunk AI alkalmazásokkal kommunikálni, lesz a digitális írástudás új formája. Ahogy telnek a hónapok, és egyre újabb AI chatbot verziók jönnek ki, azt láthatjuk, hogy sokkal előbb tanul meg az AI érteni abból, amit mi írunk neki, mintsem mi megtanulhatjuk, hogyan is kell vele - a jelenlegi formájában - hatékonyan kommunikálni.

    Mégis, most még elengedhetetlen, hogy hatékonyan tudjunk promptokat írni, és egyre több prompt könyvtár elérhető az interneten. Ha jobban megnézzük a tartalmát ezeknek a gyűjteményeknek, arra kell rájönnünk, hogy ezek egyrészt teljesen általánosak, azaz nem (vagy csak nagyon ritkán) egy bizonyos feladatra vannak konkrétan kitalálva, vagy már maguk is AI segítségével íródtak.

    Az elmúlt több mint egy évben napi szinten használva az AI technológiát, azt vettük észre, hogy rengeteg feladatra - kisebb, nagyobb kérdésekben - használható. És használtuk is. Ebből lett egy saját, pedagógiai feladatokra emberek által generált prompt gyűjteményünk, amit január végén megosztunk minden TanárBlog olvasóval!

    Összesen 50 feladat, óravázlat írásától saját chatbotok készítéséig, valamint vicces trükkökig arra, hogy sikeresen lebuktassuk az AI-val készült beadandókat, került bele a TanárBlog AI Prompt-Könyvtár első részébe, minden esetben kis leírással, a pedagógiai helyzet vázolásával, majd az általunk használt prompttal. Összegyűjteni és szerkeszteni is nagyon izgalmas feladat, meggyőződésünk, hogy a TanárBlog AI Prompt-Könyvtár nem hiányozhat egyetlen pedagógus virtuális polcáról sem.

    A megjelenés várható dátuma: 2025. január 27.

    A kiadványt minden előfizetőnknek emailben küldjük el. Az előfizetésekről itt lehet tájékozódni..

    Bővebben...

  • Webinárium és szakmai nap

    Hírek - 4 hónapja

    Írta: Nádori Gergely

    A következő hetek is izgalmasak lesznek a TanárBlogon. Akit érdekel a mesterséges intelligencia használata a tanításban az két izagalmas alkalmon is részt vehet. November 2-án 7 órás szakmai napot tartunk. Hasonlóan a nyárihoz itt is az alapoktól vesszük át az mesterséges intellgencia használatának lépéseit, az ismerkedéstől az iskolai bevezetésig. Erre az online alkalomra jelentkezni IDE KATTINTVA lehet.

    Október 30-án egy webinárium keretében adunk pár ötletet az iskolai alkalmazáshoz, a pár perces ötletmorzsától a hosszabb projektekig, foglalkozásokig sokminden előkerül, de csak olyanok, amiket magunk próbáltunk az osztályteremben. Erre jelentkezni IDE KATTINTVA lehet, természetesen ez is online kerül megrendezésre.

    Éves előfizetőknek mindkét alkalom ingyenes, a havi előfizetőknek a webinárium ingyenes, a szakmai nap ára 9900 forint. Ha valakinek nincsen előfizetése, a szakmai nap ára 12990 forint, míg a webinárium ára számára 2990 forint. Az előfizetés mikéntjéről itt írtunk részletesen.

    Bővebben...

  • AI-ra kész képességek - webinárium október 2-án

    Hírek - 5 hónapja

    Írta: Nádori Gergely

    webiOktóber 2-án 17 órakot tartjuk a TanárBlog következő webináriumát, melynek címe: Mesterséges intelligenciára felkészült képességek. Jelentkezni IDE KATTINTVA lehet rá.

    Nem kétséges, hogy a mesterséges intelligencia megjelenése átalakítja a világot, ahogyan az sem, hogy ezt a változást valamiképpen az iskolának is követnie kellene. Ha azt szeretnénk, hogy a diákjaink felnőve helyt álljanak ebben az új környezetben, meg kell tanítanunk nekik azokat a képességeket, amik ehhez szükségesek. De mik lehetnek az mesterséges intelligenciára felkészült képességek? Hogyan lehet a tanórán fejleszteni őket? Erről lesz szó ebben a 45 perces webináriumban. Bemutatunk egy olyan keretrendszert, amivel bárki fejlesztheti a saját óráit, foglalkozásait, bárki képes lehet arra, hogy valóban a jövőre készítse fel a diákjait!

    Mindenkit sok szeretettel várunk!

    Bővebben...

  • Mesterséges intelligencia a tanításban – 7 órás tréning tanároknak

    Hírek - 8 hónapja

    Írta: Nádori Gergely

    krp Augusztusban tréninget tartunk a mesterséges intelligencia iskolai hasznlatáról!

    A tréning díja 12 990 forint, de azoknak, akik rendelkeznek érvényes éves előfizetéssel a TanárBlogon, azok számára a tréning ingyenes. Havi előfizetőnk számára a képzés ára 9 900 Ft. Érdemes éves, vagy akár havi előfizetést is vásárolni. Az előfizetésekről itt tájékozódhattok.

    Időpont: 2024. augusztus 16. Délelőtt 10:00 és 16.30 között

    Jelentkezni IDE KATTINTVA lehet!

    Sokak szerint a mesterséges intelligencia alapjaiban változtatja meg az életünket, de még a visszafogott jóslatok szerint is egy technológiai forradalom küszöbén állunk. Az iskolákban már érződik, hogy olyan eszközzel van dolgunk, aminek a használatára sem tanárok, sem a diákok nincsenek felkészülve, de ami, ha megtaláljuk a helyét és a használatának módját teljesen új távlatokat tud megnyitni a tanításban! Erről szól a képzésünk, a kezdő felhasználástól egészen az iskolai rendszerszintű bevezetéséig.

    Ehhez azonban felkészült tanárokra van szükség, egynapos online tréningünkön ebben segítünk. A gyakorlat orientált tréning során szó lesz a következőkről:

    Mi is a mesterséges intelligencia, mit lehet elvárni tőle és mit nem, mire alkalmas és mire nem?
    Hogyan használhatjuk hatékonyan a tanári munkában?
    o Mit jelent a promptolás és hogyan lehetünk profik benne?
    o Hogyan válasszunk AI alkalmazást?
    o Milyen feladatokra érdemes használni?
    Hogyan tudják a diákok hatékonyan használni a tanulásban?
    o Milyen foglalkozásokhoz lehet jól használni az AI-t?
    o Hogyan vezessük be az órai használatát?
    o Hogyan tanul egy diák, ha AI-t használ?
    Mit kezdjen az iskola az AI-val?
    o Hogyan lehet jól működő AI házirendet készíteni?
    o Mit jelent a csalás az AI korában?
    o Hogyan lehet az iskolában bevezetni a használatát?
    Hogyan változtatja meg a világot az AI?
    o Mik azok a képességek és készségek, amik idejétmúlttá válnak?
    o Mik azok, amik felértékelődnek?
    o Hogyan lehet felkészíteni a diákokat az AI világra?

    Bővebben...

  • Mennyire okos a mesterséges intelligencia

    Hírek - 9 hónapja

    Írta: Nádori Gergely

    PISAAmióta megjelentek a nagy nyelvi modellekre épülő mesterséges intelligenciák, a ChatGPT és társaik, szinte mindenkiben az a kérdés motoszkál, hogy vajon mennyire okosak ezek a rendszerek. Papagájok csupán, amik értelem nélkül ismételgetnek dolgokat vagy valami olyasmi van mögöttük, ami hasonlít az emberi gondolkodásra. Egyáltalán hol van a különbség a gondolkodás és aközött, ami pontosan úgy néz ki, mint a gondolkodás? Erre egyhamar nem fogunk tudni válaszolni, de egy érdekes kísérlet eredményét megosztjuk.

    Bővebben...

  • Egy hónap a TanárBlogon

    Hírek - 9 hónapja

    Írta: Nádori Gergely

    ujsagolvasoAz elmúlt négy hétben sem kellett unatkoznia annak, aki előfizetett a TanárBlogra (akár havi 960 forintért!), még akkor sem, ha a korábban már megírt közel tízezer cikket már fejből tudja, mert bőségesen jelentek meg új írások is. Nekünk is a mesterséges intelligencia hatása a legizgalmasabb a tanításra, így a cikkek zöme is ezzel foglalkozik. Az előfizetés menetéről IDE KATTINTVA találtok segítséget.

    Megírtuk, hogy gyakran azért csalódás a mesterséges intelligencia használata, mert mások az elvárásaink, mint amit az valóban tud, fontos, hogy az ELVÁRÁSAINKAT IGAZÍTSUK A VALÓSÁGHOZ. Elemeztük, hogy lépéseken keresztül jelenik meg az AI az ISKOLA MINDENNAPJAIBAN. Ha valaki körülnéz az AI eszközök között, meg fog döbbeni azon, hogy mennyi és milyen létezik, de nem minden arany, ami fénylik, erről szó a NAGY AI SVINDLI című írásunk. Valószínűleg nincs olyan aggodalom a mesterséges intelligencia megjelenésével kapcsolatban, ami teljesen alaptalan lenne, ezért is érdemes az AI AI BIZTONSÁGÁNAK SZINJEIRŐL beszélni. Saját tapasztalataink alapján kezdtük el megírni, hogy MIRE JÓ, ÉS MIRE NEM a mesterséges intelligencia a tanításban, hogyan változtatja meg az életünket és mi az, ami csak ábránd. Amikor jól működik, akkor hihetetlen mértékben képes segíteni a mesterséges intelligencia a tanár munkáját, mutattunk egy OLYAN RENDSZERT, ami egy felturbózott tanulásmenedzsment rendszer. Meglehet, hogy egy nap majd mesterséges intelligencia tanárok váltják ki a munkákat, de jelenlegi tapasztalataink szerint MÉG NEM EGYHAMAR, de az is lehet, hogy ezekből jelenleg pont a TANULÁS LEGFONTOSABB KOMPONENSE hiányzik, így egy jó darabig nem kell még féltenünk az állásunkat. Mivel a mesterséges intelligenciát teljesen amúgy sem fogjuk kitiltani a diákok életéből, fontos lenne mihamarabb, hogy kitaláljuk a helyes használatának SZABÁLYAIT a diákok számára, erre mutattunk egy példát.

    Mutattunk egy óravázlatot, ami hátrányos helyzetű gyerekeknek is segített a NYELVTANULÁSBAN, egy másikat, amiben a SZÓBELI FELVÉTELIT szimuláltuk. Egy másik órán a diákok FOGALMAZÁST ÍRTAK, de csak AI-t használhattak hozzá, mégis nagyon sokat tanultak. Egy eredetileg tanáraknak szánt AI alkalmazást egy kis csavarral izgalmas TÖRTÉNELEM órákhoz tudtuk felhasználni.

    Egészen megdöbbentő tud lenni, hogy pár trükkel még a csak szövegesen kommunikáló AI-k is mi mindenre képesek, bemutattuk például, hogy miként tudnak bármilyen anyagból GONDOLATTÉRKÉPET KÉSZÍTENI. Bemutattunk egy kifejezetten igényes KÉPSZERKESZTŐT, amit a mesterséges intelligencia segít. MEMORITERT tanulni senki nem szeret, ezért jön kapóra hozzá egy AI eszköz. Időkitöltőnek is remek lehet egy RAJZOLÓS JÁTÉK neurális hálókkal. A KUTATÁSHOZ, tudományosabb munkákhoz is használható már AI, mutattunk erre is egy eszközt. Megkaptuk a hírt és gyorsan meg is osztottuk, hogy újabb AI VÁLT ELÉRHETŐVÉ már Európában is.

    Az érettségi hónapjában mutattunk egy TEMATIKUS KERESŐT a feladatokhoz. Egyszerű dolognak tűnik, de mégis megdöbbentő, hogy a világ bármely pontján láthatjuk, MERRE FÚJ A SZÉL egy térképen. Az internetbiztonság egyre fontosabb téma, a bemutatott kisfilm a SZÜLŐKET PRÓBÁLJA FELVILÁGOSÍTANI.

    A legnagyobb hírünk, hogy előfizetőinkkel együtt belefogtunk egy, a mesterséges intelligencia oktatási használatáról szóló KÖNYV ÍRÁSÁBA.

    Aki előfizet a TanárBlog, az mindezen felül még a havonta rendezett webináriumainkra is ingyenes jöhet.

    Bővebben...