• Játékok hat kockával

    Letölthető anyagok - 3 éve

    Írta: Nádori Gergely

    duploA LEGO DUPLO nagyobb kockákból áll, a kisebb gyerekeknek találták ki, de ha felnőttek a gyerekek, remek csapatépítő eszköz lehet belőle. IDE KATTINTVA a LEGO Alapítvány hat kis kártyája angol nyelven, mindegyiken egy-egy jópofa feladt, amihez csak hat DUPLO kocka kell. Csapatépítésre, jégtörőnek, kreativitás fejlesztőnek nagyon jók lehetnek ezek a feladatok szinte bármilyen korosztálynak.

    Bővebben...

  • Ásványkincsek matricában

    Letölthető anyagok - 4 hónapja

    Írta: Nádori Gergely

    terkepA földrajz tanítás elengedhetetlen része az atlasz nézegetése, lapozgatása, a diákok úgy kapnak valamiféle képet arról, hogy miként is helyezkednek el a dolgok a Földön, ha sokat nézik a térképet, de talán még jobb, ha dolgoznak is vele. Ilyen interaaktív térképes feladatokhoz lehet hasznos, ha az ásványkincsek, ipar klasszikus jelöléseit maguk tudják elhelyezni, nem csak látják, hogy hol van. Ehhez készítettük el a hagyományos jelek grafikáját svg állományban. Ez a fájl remekül szerkeszthető az ingyenes Inkscape programmal, ezután kinyomtathatjuk például öntapadós lapra, vagy felhasználhatjuk digitális feladatokhoz is.

    Bővebben...

  • Biológia feladatokat készítünk, én és az AI

    Letölthető anyagok - 5 hónapja

    Írta: Nádori Gergely

    kortizolRendkívül izgalmas időt élünk, amikor itt van egy új eszköz, a meseterséges intelligencia és még nem tudjuk igazán, hogy miként is kellene használni. Van tehát terepe a próbálkozásnak, a kísérletezésnek. Amikor előkerültek a szabadon használható AI-re épülő oldalak az első gondolatom nekem is az volt, hogy milyen jól lehet majd ezeket feladatok készítésére használni. Nem is kellett sokat várni, meg is jelentek a feladatgeneráló AI-k, amik nekem viszont igazi csalódást okoztak. Végtelen mennyiségben ontották ugyan a feladdatokat, de nem túl jókat. Jelelmzően egy-egy ismeretre, kiragadott tudáselemre kérdeztek rá egy anyagból. Leginkább a diákok által készített Kahoot!-okra emlékeztetve. Nem csoda, ó feladatot csinálni nem egyszerű.

    Most újra nekivágtam, de nem azzal az elvárással, hogy majd az AI lesz a varázsló, ami helyettem megcsinálja a feldatot, hanem inkább úgy kezelve, mint egy ügyes, de nem túl képzett asszisztensem lenne. Végzős biológusoknak, akik emelt szintre készülnek akartam feldatot készíteni, ezért azzal kezdtem, hogy megadtam neki a témakörhöz releváns érettségi témakör vázlatát, mondván, hogy ezek az ismeretek, fogalmak azok, amiket a diákoknak tudnia kell. Azt találtam ki, hogy a feladat legyen egy orvos helyzete, megérkezik a beteg, ők kérdéseket tehetnek fel, vizsgálatokat végezhetnek, majd diagnózist kell felállítaniuk és terápiát is kell javasolniuk.

    Bővebben...

  • Na végre egy rendes videószerkesztő

    Letölthető anyagok - egy éve

    Írta: Nádori Gergely

    vagasSokan temettük fájó szívvel a Windows Movie Makert, ami egy könnyen használható és ingyenes videószerkesztő program volt, amit alapban kapott mindenki az operációs rendszerrel együtt. Olyan könnyű volt megtanulni ahasználatát, hogy nyugodtan lehetett bízni abban, hogy maguktól rájönnek a gyerekek arra, mit és hogyan kell csinálni vele. 2014-ben szűnt meg a program támogatása és azóta ment a hajsza valami olyan program utűn, ami a használhatóságot és az egyszerűséget ilyen remekül ötvözi. A profi programok, mint például a Da Vinci túl bonyolult volt ahhoz, amire egy iskolai környezetben szükség van, a Clipchamp túl kevés. Mindegyiknél fenygetett annak is a veszélye, hogy fizetőssé válnak, vagy a demo verziók csak nagyon korlátosan lesznek használhatók. Most végre sikerült egy iskolai környezetben jól használható alternatívát találni.

    Bővebben...

  • Videószerkesztés újra egyszerűen

    Letölthető anyagok - 2 éve

    Írta: Nádori Gergely

    kepSokan sirattuk a Windows Movie maker programot, ami könnydén tette lehetővé egyszerű videók készítését. Nem volt alkalmas arra, hogy hollywoodi szuperprodukciók készüljenek vele, de az iskolai projektekhez pont eleget tudott. A használatát pár perc alatt meg lehetett tanulni. Aztán évekkel ezelőtt eltűnt és fjó űrt hagyott maga után. Vannak persze akár ingyenes professziionális programok s, de azok pont a professzonalizmusuk miatt nem jók az iskolai feladatokhoz. Vannak egyszerű programok is természetesen, de azok vagy túl egyszerűek, vagy túl korlátozott a használatuk. Most azonban a Microsoft megvásárólta és ngyenesen használhatóvá tette a Clipchamp programot (IDE KATTINTVA), ami pont azt tudja, amit az előd és Microsoft fiókkal (sajnos csak egyénivel, az iskolai fiók nem jó hozzá) ingyenesen használható.

    Bővebben...

  • 3D tervezés 3D nyomtató nélkül

    Letölthető anyagok - 2 éve

    Írta: Nádori Gergely

    kepA 3D tervezés az egyik legizgalmasabb módszer amivel a diákok kreativitása kibontakoztatható. Számtalan akár ingyenes eszköz is a rendelkezésünkre áll, hogy 3D objektumokat tervezzünk, például a remek Tinkercad, az inkább művészi tervezésre való Blender, a programkódból tárgyat készítő OpenSCAD vagy akár csak a Windowsba beépített 3DPaint. De mit kezdjen a remek 3D modelljeivel valaki, aki nem fér hozzá 3D nyomtatóhoz? Jó dolog a képernyőn nézegetni, amit az ember megtervezett, de az igazi mégiscsak kézbe fogni! Szerencsére erre is van elérhető megoldás, a Pepakura Designer nevű program, ami ingyenesen letölthető (IDE KATTINTVA 3D modellekből készít hajtogatható tervet. Olyasmit, amit például híres épületek esetében vásárolni s lehet egy füzetben, aztán hajtogatva összeragasztani. Így elegendő egy hasgyományos nyomtató is a megtervezett tárgyak megcsinálásához.

    Bővebben...

  • Háborúban

    Letölthető anyagok - 3 éve

    Írta: Nádori Gergely

    kepRitkán ajánlunk olyan dolgot, ami pénzbe kerül. Most mégis kivételt teszünk, mert egy olyan dologról van szó, ami kiemelten fontos lehet. Egy számítógépes játékról van szó (csak angolul elérhető), ami két éve felkerült Lengyelországban a középiskolások ajánlott olvasmányainak listájára. Háborús játék, de olyan, amilyet még nem nagyon láthattunk. Inspirációját a szíriai háború adta, de itt nem tábornokok vagyunk, akik az egységeket tologatják, nem is katonák, akik az ellenséget gyilkolják, hanem civilek, akik egy ostronlott városban rekedtek. Menedéket kell találni, élelmet szerezni, gyógyszert, fűteni valahogy. Közben morális dilemmákkal szembesülünk, lehetetlen döntéseket kell meghozni. A játék hangulata nagyon erős, szórakozásnak nem lehet nevezni, de fontos élmény lehet.

    Bővebben...

  • Kéne egy jó kis doboz

    Letölthető anyagok - 3 éve

    Írta: Nádori Gergely

    dobozAz internet egyik legcsodálatosabb tulajdonsága, hogy emberek puszta jószándékból és gyakran teljesen ingyen tesznek elérhetővé dolgokat bárki számára. Egy kedves holland programozó például egy olyan oldalt készített, amivel mindenféle dobozokhoz készíthetünk szabásmintákat (IDE KATTINTVA). A mindenféle azt jelenti, hogy tényleg mindenféle a klasszikus dobozkától a csillag vagy koporsó alakúakig. Természetesen kedvünkre is méretezhetjük a dolgot. A letöltés pedig lehet képként, pdf vagy svg formátumban, vagy akár a plotterekhez, lézervágókhoz illő dxf fájlként.

    Bővebben...

  • Érettségi feladatok témakörök szerint

    Letölthető anyagok - 3 éve

    Írta: Nádori Gergely

    erettsegiRohamléptekkel közeledik az érettségi jelentkezés határideje, ez a furcsa felnőttéavatási rítus még ma is meghatározza a középfokú oktatást. Az érettségi felkészítés egyik legnagyobb nehézsége, hogy miközben az anyagot csak egyes témakörönként tanítjuk, maguk az érettségi feladatsorok természetesen komplexek. Össze kell tehát ollózgatni, hogy az elmúlt évek feladatsoraiból éppen melyik feladat használható az adott témakörhöz. Szerencsére vannak kollégák, oldalak, ahol találhatunk segítséget ehhez!

    Bővebben...

  • Tárgyanimáció

    Letölthető anyagok - 3 éve

    Írta: Nádori Gergely

    targyanimacioTíz éve, hogy elkezdtem a tárgyanimációt projektként használni a tanításban, akkor született is erről egy cikk meg egy videó is, ahogy dolgoznak a diákok éppen. Azóta nagyon sok dolog megértetésére használtam, és továbbra is azt tapasztalom, hogy amit így filmesítenek meg a gyerekek, azt nagyon jól meg is értik. Akkor még a jó öreg Movie Maker működött és remekül lehetett használni, bár messze nem volt tökéletes a tárgyanimációk készítéséhez. A Movie Maker már a múlté és azóta sem siekrült olyan inygenes programot találni, ami erre a célra igazán jó lenne. Ezért is örültem meg annak, hogy belebotlottam a Boats Animator nevű programba (IDE KATTINTVA), ami szinte minden igényt és elvárást kielégít.

    Bővebben...