Mire jó egy webkamera?
Tippek, trükkök - 13 éve
Egy barátom lánya kapta meg karácsonyra a Kluty Animation című könyvet, ami elsődlegesen a tárgyanimácók készítéséhez ad ötleteket. Olvashatunk benne arról, hogy miként animálhatunk hétköznapi eszközökből, gyurmából, kivágott papírfigurákból vagy akár élő személyekkel is remek filmecskéket. Amiért most idekerült az nem a könyvajánls, hanem a könyv wevoldala (ITT TALÁLHATÓ), itt ugyanis 17 remek kis filmet találhatunk.
Mindegyik film más technikával készült és remek ötleteket adhat ahhoz, hogy miként használhatjuk fel ezt a technikát a tanításban is. Tulajdonképpen bármilyen porjekthez remek szórakozás lehet ilyen filmecskéket csinálni, hasznltam például a sejtosztódás tanításához is. De egyszerűen csak mulatság kedvéért is jó lehet ilyen filmeket csinálni, szakkörön vagy a napköziben.
Etika vagy hittan órára egyaránt érdekes és hasznos lehet az a kisfilm, ami a Református Egyhéz megbízásából készült el. A címe A fiú és a betlehemi történet parafrázisáról, újrameséléséről van szó. Mária és József stopposok, az istálló helyett egy autópálya parkolóban születik meg a gyerek, nem három király állja körül, hanem kamionsofőrök és prostituáltak. A film a saját oldaláról érhető el (
Nehéz helyzetbe került Anglia a második világháborúban, mikor a németek tengeri blokád alá vonták. Egészen addig a szigetország élelmének 60%-a a tengeren túlról származott, ezért át kellett alakítani a teljes mezőgazdaságot, hogy pótolni tudja a kiesett termékeket. Erről szól a BBC nyolc részes dokumentumfilmje a Wartime Farm, a sorozatban egy történész és két régész próbál úgy élni, amiként a vidéki gazdák éltek egy farmon a háború évei alatt. A sorozat weboldala is érdekes (
Környezetünk! Vajon mit jelent ez a szó egy negyedikes gyereknek? Természetesen az őt közvetlenül körülvevő világot. Sajnos manapság már csak a falun élő gyerekek mindennapjaiban van jelen a természet, de az ő életükre is egyre kevésbé hat. Ha szeretnénk, hogy védjék, óvják közvetlen környezetüket és a Földet, melyen élnek, az első dolgunk nekünk, felnőtteknek nem lehet más, minthogy megismertetjük velük szépségeit, érdekességeit, összefüggéseit. Ha tudják, látják, hogy mi az, amire vigyázniuk kell, akkor nem ördöngösség velük megértetni, hogyan kell megfelelően, felelősen viselkedni. „ Nem is tudtam tanító néni, hogy a Földünk ilyen gyönyörű!” Hiszem, hogy így kezdődik minden. Iskolánk sok évvel ezelőtt, azért csatlakozott az ökoiskola hálózathoz, mert addig is a mindennapjaink része volt a közvetlen megtapasztalás, a természet. Nagyon sok projektünk, nevezetes napunk, ünnepeinkhez kapcsolódó jeles napok, kirándulásaink, kézműves foglalkozásaink, a környezettudatos gondolkodás kialakulását célozta meg. Egyértelmű volt- a gyerekek választották maguknak-, hogy az egyhónapos projektünk sem szólhatott másról, címe sem lehetett volna más, mint "
Hosszú évek óta folyik a C3 Alapítvány <19 szabadfogású számítógépversenye, ahol minden 19 évesnél fiatalabb indulhat bármilyen olyan művel, aminek köze van a számítógéphez. Az idei díjazottak (
Az öt év alatt, amióta a TanárBlogot csináljuk gyakran kérdezték tőlünk, hogy miként lehetséges, hogy mindezt ingyen adjuk bárkinek. Itt van egy csomó ötlet, óravázlat, könyvek és bárki viheti. "Nektek is sok munkátok van benne, miértnem kéritek meg azárát?" - kérdezték. A magunk részéről hiszünk a megosztás erejében, abban, hogy attól, hogy más is használja, nekünk nem lesz kevesebb, de tudjuk, hogy nem mindenki van így ezzel. Volt olyan kollégánk is, aki azt mondta: "Amíg én keményen dolgozom, hogy összeállítsam az anyagokat, a másik tanár meg lógatja a lábát, miért használja ő fel azt, amiben nekem munkám van?" Nem tudom, hogy mennyire általános ez az álláspont, de az tény, hogy azok az oldalak, amik úgy gondolták, majd a tanárok ezerszám töltik fel mindenki másnak a saját óravázlataikat, anyagaikat, kis hazánkban nem nagyon működtek.
Jó pedagógusként (aki csak iskolai szünetekben beteg) megkezdtem a felkészülést a téli szünetre egy vírusos torokgyulladás formájában. Hangnélküli, zúgó fejű állapotomban a következő ötlet jutott eszembe. Egy napon három nyolcadikos osztályban tartott órámból kettő az egyik osztállyal, egy pedig a másikkal volt. Az első osztállyal első órában a házi feladatokat ellenőriztünk, gyakoroltunk és utána feladatokat készítettünk a 3. órára a másik osztálynak. Ehhez a Google megosztott dokumentumok prezentáció készítőjét használtuk. Feladat készítéséhez 22 főt 5 heterogén csoportba 3 négyfős és 2 ötfősbe osztottam. Minden csoportnak két diája volt az; egyiken a feladatok, a másikon a megoldások voltak. Minden tagnak három feladatot kellett „kitalálni” és megoldani, a többieknek pedig ellenőrizni, hogy jó-e a megoldás? Témák: többtagú algebrai kifejezések szorzása, összeg négyzete, különbség négyzete, összeg és különbség szorzata, kiemelés, Ez az osztály óravégén házi feladatnak megkapta a többi csoport feladatainak ellenőrzését. (A szerző a PIL Akadémia hallgatója volt tavaly. Az idei képzésről
A Tribe című BBC dokumentumflmről volt szó az egyik könyvben, ezért elkezdtem nyomozni, hogy vajon megtalálható-e valahol ez a sorozat az interneten. A (talán nem nagyon meglepő) válasz: igen (
A színekről tanítottam, és megpróbáltam anyagot gyűjteni hozzá. Végül ezeket használtam, hátha másnak is érdekes: a) Colour test (




