Huszonöt termtudos európai project
Tíz weboldal... - 2014. október 25.
Jelenleg zajlik Európa legnagyobb természettudományok (meg matematika és informatika) tanításával foglalkozó konferenciája a Scientix Brüsszelben. Itt mutatkozik be több olyan projekt, ami európai finanszírozással fut és a természettudományok tanításához kapcsolódik. Most a Tanárblog olvasói is megismerkedhetnek velük! A legtöbb projekt anyag elérhető a Scientix portálon, ahol a regisztrált tagok kérhetik a fordítást és ha hárman kérik, pár hét alatt el is készül.
- Mascil A projekt célja a matematika és a természettudomány összekötése. A matematikát hétköznapi problémákon keresztül közelíti meg. Az erre a célra készített anyagok elérhetők a Scientix portálon keresztül is.
- Make the link A természettudományok oktatását a globális összefüggéseken keresztül akarja tanítani. Ehhez készítenek teljes projekteket (árvízbiztos ház építése, klímaváltozás, energiaforrások stb.), amik a fejlődő világ problémáinak megoldására koncentrálnak.
- GEOSchools A földtudományok középiskolai oktatásával foglalkozik. Azonosították, hogy mi érdekli a diákokat a földtudományokból és azt is, hogy mik lehetnek azok az alapismeretek és képességek, amikre ezek tanításához szükség lehet. Az elkészült tananyagok szintén megtalálhatók a weboldalukon.
- Metafora A tudományok tanulásának kollaboratív módját teremti meg. Egy programmal tervezhetik meg a közös munkát, oszthatják fel a feladatokat, értékelhetik amit elértek. A cél, hogy megtanuljanak együtt tanulni a diákok.
- ICT for IST IKT eszközökkel akarja segíteni az innovatív termtud tanárok munkáját. Modelleket, szimulációkat használnak a tanításban és az ehhez elkészült tananyagokat publikálják.
- ENGINEER A mérnöki ismereteket akarják tanítani általános iskolában és a Csodák palotájához hasonló múzeumokban. 10 témakörben készítettek anyagokat, amikkel általános iskolában tanítható a mérnöki tervezés.
- NanoDiode A projekt célja a nanotechnológia megismertetése a diákokkal. Most indult a projekt, most gyűjtik egybe, hogy milyen témákat kellene érinteniük.
- nanOpinion Szintén a nanotechnológiával foglalkozik, a fő cél, hogy felkeltse a diákok érdeklődését a technika iránt. Erre a célra készültek projektek, amik elérhetőek az oldalukról.
- PLACES A projekt lényege, hogy a város és a természettudományos oktatás hogyan működhet együtt. Pilot projektjük egy park tavának revitalizálása Brüsszelben, diákokkal. A városi önkormányzat, egyetemek és iskolák dolgoznak együtt.
- TEMI A természettudományok, matematika tanítását olyan történeteken keresztül valósítják meg, amik valamilyen titkot, kihívást, feladványt, trükköt tartalmaznak. Hogyan lehet a legjobb homokvárat építeni, mi a gondolatolvasó trükkje?
- CyberMentor Lányok számára biztosítanak egy évre saját mentort, aki segít nekik a tudományok, matematika tanulásában. Bárhonnan jelentkezhetnek érdeklődő lányok, akiket összekötnek a fiatal kutatókkal.
- Inspiring Science Education A projekt csillagászatot tanít online csillagvizsgálók segítségével.
- Science on Stage Europe A hazánkban is jól ismert versenyben termtud tanárok vehetnek részt, akik kísérleteket, látványos demonstrációkat mutathatnak be.
- eTwinning Szintén jól ismert hazánkban is az iskolák közötti együttműködést elősegítő program. Ma már akár ugyanabból az országból is lehetnek az iskolák. Az éves versenyben a legjobb termtudos projekt külön díjat kap.
- SAILS, ASSIST-ME, FaSMEd A projekt célja, hogy olyan eszközöket dolgozzon ki, amikkel a diákok természettudományos ismeretei mérhetőek fel a tényanyag ismeretén túl.
- Go-Lab Online laborokat hoznak létre, amikben a diákok kísérletezhetnek. A virtuális laborok (szimulációk) mellett távoli elérésű laborok is vannak, amikben a diákok vizsgálatokat, méréseket végezhetnek (például egy távcsővel készíthetnek fényképeket).
- e-Bug Anyagok és óravázlatok a közegészségügy, járványok tanításához. A tanároknak külön oldal készült, ahol elérhetik az anyagokat és minden megvan magyarul is!
- PROFILES Elsődlegesen a kutatásra alapozó természettudomány tanulást próbálja segíteni és ehhez adnak anyagokat az oldalukon.
- REStARTS Ez a projekt elsődlegesen az aeronautika tanítását akarja segíteni az iskolákban. Ehhez dolgoztak ki tananyagokat, amik elérhetőek az oldalukról.
- SUSTAIN Ahogy a neve is utal rá a fenntartható fejlődés tanítását célozza meg a természettudományok oktatásán keresztül. Most indult a program, a céljuk tananyagokat, oktatási csomagokat kidolgozni.
- Xplore Health A projekt az orvosi kutatásokat akarja megismertetni a diákokkal, laborlátogatásokkal, a naprakész kutatási témák tanításával és a diákok bevonásával a kutatásba. Az oldalukon interaktív anyagok, videók, óravázlatok érhetők el.
- inGenious Általánosságban próbálja meg a diákok kedvét felkelteni a természettudományok és természettudományos pályák iránt. Ehhez sok órai feladatot is készítetek, amik elérhetők az oldalukról.
- ScientixEz az európai természettudományos projekteket összefogó oldal, itt mutattuk be részletesebben.
- Science: it's a girl thing Ahogy a névből is kiderül, ennek a projektnek az a célja, hogy a tudomány, a kutatás kifejezetten csajos dolog is lehet. A projekt anyagai magyarul is elérhetők.
- Responsible Research and Innovation Ez a projekt a kutatást próbálja minél közelebb hozni a társadalomhoz, hogy a tudományos kutatás társadalmilag érzékeny legyen.
Mit szólsz hozzá?