• A Szent Péter-bazilika 3D-ben, interaktívan, csodálatosan, AI-val

    Internet a tanórán - 5 napja

    Írta: Prievara Tibor

    A világ egyik legismertebb keresztény szentélye, a Szent Péter-bazilika mostantól egy teljesen új perspektívában érhető el – otthonról, egyetlen kattintással. A Vatikán legújabb projektjének köszönhetően a 400 éves építészeti csoda digitális ikertestvére készült el, amely lehetővé teszi a látogatók számára, hogy 3D-ben fedezzék fel a bazilika lenyűgöző részleteit.

    Bővebben...

  • Interaktív kézárnyjáték, nem olyan könnyű, de nagyon vicces

    Internet a tanórán - 6 hónapja

    Írta: Prievara Tibor

    Mai ajánlatunk egy elég egyszerű(nek tűnő), mégis remek és vicces játék - akár év végéhez közeledve jó játék lehet. A játék menete egyszerű - némi AI segítséggel állatokat kell árnyjátékban kiraknunk. Nem vagyunk teljesen magunkra hagyva, mert mindig láthatjuk azt is, hogyan kellene tartanunk a kezünket ahhoz, hogy az adott állat (a kínai zódiákus jegyek állatai egyébként) megjelenjen. És ha még ez sem lenne elég, ha egyes állatok megjelenítéséhez elég közel járunk, mesterséges intelligencia tölti ki az üres teret, és segít tippelni. Az idő nem végtelen, kicsit stresszes is a játék, de ettől talán csak érdekesebb. A lapozás után mutatjuk, hogy található.

    Bővebben...

  • Egy zseniális fotós izgalmas képei - Martin Parr és az angolóra

    Nyelvoktatás - 3 éve

    Írta: Prievara Tibor

    A minap írtunk az Artsteps nevű oldalról, ahol képekből egyszerűen tudunk interaktív kiállítást készíteni. Nos, itt egy példa arra, hogy ezt az órán hogyan használhatjuk. Most éppen Budapesten (a Műcsarnokban) is látható egy angol fotóművész, Martin Parr kiállítása, aki szinte kizárólag tengerparton fotózott, rengeteg vicces, elgondolkodtató, megható pillanatot lopva el. Nyelvórákon, képleíráshoz kiváló anyag, nagyon könnyű a képekről beszélni, és sokkal izgalmasabbak, mint egy átlagos tengerparti kép - szinte mindegyik kapcsán izgalmas viták tudnak kialakulni egy gimnazista csoportban. Mivel nem mindenki tud a Műcsarnokba elmenni, készítettünk egy 13 képből álló mini-kiállítást az Artsteps-en (IDE KATTINTVA )látogatható meg). Bátran bevihetjük órára is, szeretni fogják!

    Bővebben...

  • Virtuális kiállítás

    Tippek, trükkök - 4 éve

    Írta: Nádori Gergely

    artstepsHogyan mutathatnák meg a diákok a munkáikat a szülőknek, a nagyvilágnak, most, hogy zárva vannak az iskolák. Hogyan lehetne a sok helyen szokásos évvégi tárlatokat megrendezni? Szerencsére van kifejezetten jó megoldás erre, az Artsteps nevű alkalmazás (IDE KATTINTVA) amivel virtuális kiállításokat készíthetünk el. nincs más dolgunk, mint kiválasztani a kiállítóteret, feltölteni a kiállítási tárgyakat (ezek lehetnek képek vagy 3d modellek is) és berendezni a kiállítást. Az elkészült virtuális teret pedig bárki bejárhatja.

    Bővebben...

  • Középkori képregény

    Internet a tanórán - 4 éve

    Írta: Nádori Gergely

    szonyegA koraközépkor egyik kiemelkedő művészeti emléke Európából a bayeoux-i kárpit. A 70 méter hosszú, 50 centiméter széles hímzett kárpit Anglia meghódtásának történetét mutatja be a normannok szemszögéből. Megrendelője minden valósznűség szerint Odo püspök, Hódító Vilmos testvére volt. A kiemelkedően jó állapotban fennmaradt alkotást a nevét adó városban egy erre a célra létrehozott múzeumban lehet megtekinteni. Vagy az interneten (IDE KATTINTVA), egészen közelről, akár az egyes szálakat is megvizsgálva. Természetesen a virtuális nézelődés nem ugyanolyan, mint élőben látni az egészet, de nagyon úgy tűnik, hogy nem fogunk egyhamar Franciaországba utazni. A koraközépkori hmzett kárpitokra is igaz a bölcsesség: csinálni mindig jobb mint nézni és ebben is segítségünkre lehet az internet. IDE KATTINTVA egy olyan oldalra juthatunk el, ahol a motívumokat felhasználva magunk készthetünk el egy ilyen középkori képregényt.

    Bővebben...

  • Művészeti időtöltők

    Internet a tanórán - 4 éve

    Írta: Nádori Gergely

    VermeerHa az ember azóráin főleg a diákokat dolgoztat és nem maga ad elő, biztosan belefut abba a helyzetbe, amikor pűáran már végeztek a kiadott dologgal, míg mások még dolgoznának. Ilyenkor a lehető legrosszabb amit tehetünk, ha egy idő után aztmondjuk, hogy mindegy megyünk tovább a következő feladatra. Azzal sikerülhet olyan helyzetet előállítanunk, ami senkinek sem jó, nem jó azoknak, akik addig is unatkoztak és nem jó azoknak sem, akiknek nem volt ideje befejezni a dolgukat. A megoldás az időkitöltő feladat valami olyan jópofa, de azért a tárgyhoz kapcsolódó dolog, amivel ki tudjuk tölteni az esetleges várakozás idejét.

    Az online órákon erre még jobban szükség van, mert sokkal nagyobb az esélye annak, hogy a diákokat, ha éppen nincs dolguk egyszerűen elveszítjük. Elég ha csak egy pillanatra átkapcsolnak a TikTokra és már várhatjuk is, hogy mikor merülnek el újra az órai munkába. Szóval az időkitöltők ilyenkor életmentők lehetnek. Szerencsére sokat találunk a Google Arts & Culture oldalán (IDE KATTINTVA). Van itt kollaboratív puzzle (kifejezetten hatásos, ha egyszerűen megadjuk a linket és mindneki beszáll, amikor tud), híres művek színezője, kultúrkvíz és vizuális keresztrejtvény is, csupa olyan dolog, ami pont elég ideig köti le a diákokat.

    Bővebben...

  • Építs egy valamit!

    Tippek, trükkök - 4 éve

    Írta: Nádori Gergely

    internacionaleA karanténnal a művészet, az alkotás is az online térbe kényszerült. Szerencsére vannak olyan eszközök, amiket jól lehet használni hozzá. Például a Minecraft, amit az iskolánkban az Alkotóház keretében jezdtünk el használni. Eredetileg ezen az órán a diákok mindenfélével bütykölnek, fúrnak-faragnak, ezt kellett most valahogy az online világba rakni és ehhez lett remek eszköz. Az alábbi játék a kreativitást és a spontaneitást veszi a leginkább igénybe.

    Bővebben...

  • Remekművek részletezve

    Internet a tanórán - 4 éve

    Írta: Nádori Gergely

    éjjeli őrjáratSajnos így a karantén idején nem lehet múzeumba menni, így nincs arra lehetőségünk, hogy remekműveket eredetiben csodáljunk meg. A online múzeumlátogatás azonban lehetőséget ad arra, hogy egy-egy nagyszerű művet olyan közleről nézzünk meg (és annyi ideig), ahogan a múzeumbn biztosan nem lenne esélyünk. Az amsterdami Rijks múzeum weboldalán nem csak közelmehetünk egyes képekhez, hanem bizonyos izgalmas részletekre külön fel is hívják a figyelmünket (IDE KATTINTVA). Nem csak a művészet órán lehetnek érdekesek ezek a képek (és tárgyak) Pietersz van de Venne festménye a Protestánsok és katolikusok például történelemből a reformáció tanításánál is remek forrás lehet.

    Bővebben...

  • Panorámarajz

    Tippek, trükkök - 4 éve

    Írta: Nádori Gergely

    gridUgyan a sokak által megjósolt nagy virtuális valóság forradalom elmaradt az oktatásban és a padokban sem a fejükön ormótlan szemüvegekkel ülnek a diákok, az tagadhatatlan, hogy érdekes technológiáról van szó. Annak, hogy a tanításban használjuk eleddig a szükséges szerkezetek ára és a technikaieszközök bonyolultsága volt az oka. Ugyan jópofa lehet egy VR panoráma öt percre az órán, de ha ehhez sok százezer forintért kell eszközöket venni és órákon át programozni, az embernek nincs kedve belevágni. Ezen változtathat egy kicsit a Panoform (IDE KATTINTVA) és a Google Cardboard (EZ ITT VAN) kombinációja.

    Bővebben...

  • Játék a zenével

    Internet a tanórán - 4 éve

    Írta: Nádori Gergely

    hangA zeneelmélet nem tartozik a legkönnyebben és a legnagyobb lelkesedéssel elsajátított anyagok közé. Talán ezen is segíthet egy kicsit a Chrome Music Lab (IDE KATTINTVA) ahol mindenféle látványos és izgalmas eszközt találunk, amik segítenek egy kicsit közelebb hozni, hogy mitől is zene a zene. A programocskák bármelyikét pár perc alatt bárki könnyen használni, még olvasni sem kell a többségükhöz.

    Bővebben...