• Vicces térképek Európáról - a tanórán

    Letölthető anyagok - 7 éve

    Írta: Prievara Tibor

    Ma egy vicces térképsorozatot ajánlunk, amely tökéletesen alkalmas arra, hogy diákjainkban némi interkulturális érzékenységet ébresszünk, de legalábbis az európai kulturális sztereotípiákat a felszínre hozzuk. A térképeken különböző szempontok alapján van felosztva Európa (pl. gazdag - szegény, sör - bor - vodka, vagy éppen állva esznek - ülve esznek). Összesen 20 ilyen térkép található IDE KATTINTVA. Húsz perc garantált izgatott beszélgetés - angolórán. Annyit szoktam csak tenni, hogy fénymásolok kb. 10-12 kis térképet fekete - fehérben, majd megadom először csak a szempontokat (pl. gazdag - szegény), és a diákoknak párban fel kell osztani a kontinenst. Ezután más párokkal egyeztetik, és érdekes, hogy mennyire ugyanúgy gondolják. Ezt megbeszéljük, majd végül a 20 térképet végignézzük. Ajánlom minden nyelvtanárnak4

    Bővebben...

  • Virtuális utazások Londonban - térben és időben

    Letölthető anyagok - 11 éve

    Írta: Prievara Tibor

    És most kivételesen nem az olimpiáról lesz szó, hanem csak úgy, megpróbáltunk összegyűjteni néhány oldalt, érdekességet Londonról. Teljesen profin szervezett panorámaképekkel segített virtuális városnézésre mehetünk a London Virtual Tour oldalán, de ha szeretnénk magunk felfedezni a várost egy gigantikus panorámakép segítségével, IDE KATTINTVA ezt is megtehetjük. A Tales of the 20th Century London történelmi kitekintést nyújt, míg egy interaktív játék során a londoni tűzvész idejére tovább utazhatunk a múltba egészen 1666-ig.Internetkapcsolat nélkül is tehetünk egy sétát a városban ha IDE KATTINTUNK, és letöltjük ezt a virtuális sétát tartalmazó interaktív tananyagot. Nem kell mást tennünk, mint felmásolni a gépekre, és már mehet is a játék (45 percnyi elfoglaltság garantált!). Azért egy érdekes londoni olimpiáról szóló projekt csak belefért ... ITT TALÁLHATÓ és címe: Londonban az osztály! Végül íme egy történelmi utazást szervezhetünk magunknak a Sepia Town oldalán (MÉGPEDIG ITT). Kellemes utazást, városnézést mindenkinek!

  • Bloomberg vizualizációk

    Internet a tanórás - 12 éve

    Írta: Prievara Tibor

    A Bloomberg rengeteg (leginkább gazdasági témájú) interaktív vizualizációval kedveskedik nekünk (sajnos angolul). A teljes gyűjtemény IDE KATTINTVA érhető el, de a legizgalmasabb része kétségtelenül a Best and worst (azaz Legjobbak és legrosszabbak) nevű interaktív statisztikai alkalmazás, amely ITT TALÁLHATÓ. Itt rengeteg témakört találunk, és nincs más dolgunk, mint hogy kiválasszuk, hogy mi érdekel minket, és már tobzódhatunk is a milliónyi adatban. Megtudhatjuk, hogy a valaha legtöbbet kaszáló amerikai film melyik volt (Elfújta a szél), megnézhetjük, hogy melyik országban a legtöbb a garantált szabadság (Ausztria), de arra is fény derül, hogy a legnyomorultabb állam az USA-ban Louisiana, illetve a legtöbb túlsúlyos férfi Csehországban van (ami fura, de az még furcsább, hogy Magyarország a harmadik a listán (!!) közvetlenül az USA mögött).

  • Finn oktatási rendszer - amerikaiul

    Angolos ötletek - 12 éve

    Írta: Prievara Tibor

    Egy érdekes, 5 perces videót ajánlanék ma mindenki figyelmébe, amelyben egy amerikai műsorban amerikaiak magyarázzák el azt, hogy mikét és miért működik jól a finn oktatási rendszer. B2 szinten és felette szerintem remekül használható a videó - mondjuk emelt szintű érettésgire készülve - mivel elég sokszor ismételnek meg benne mindent, ugyanakkor világosan kirajzolódnak a finn oktatási rendszer legfontosabb elemei - különösen éles kontrasztban az ameriakiak számára természetes szereppel, amit a közoktatásnak (szerintük) be kell töltenie. A videó ITT TALÁLHATÓ, én azt gondolom, hogy vitaindítónak is remekül használható, hiszen érdekes lehet mondjuk a mi oktatási rendszerünkkel összevetni!

  • Megújult az Immigropoly

    Internet a tanórás - 12 éve

    Írta: Prievara Tibor

    Írtunk már a talán nem a legszerencsésebb nevű Immigropoly nevű játékról (méghozzá ITT), ahol végigkövethetjük bevándorlók útját az EU-ba (a játé IDE KATTINTVA érhető el). Most az ad az oldalnak aktualitást, hogy jelentősen kibővítették és sok új karakterrel játszhatunk. A játék során pontokat is gyűjthetünk, bár néha ez kicsit zavaró - pl. egy fiatal afrikai focista első lépése egy európai klubhoz igazolás során a fizetésre vonatkozik - segít a játék azzal, hogy azt tanácsolja: ne kérj sokat!. Namost, ha mégis a nagyobb összeget kérjük (lássuk, mi lesz), akkor nem a menedzser kezd el alkudozni velünk, hanem egyszerűen Game over. Ettől függetlenül érdekes és tanulságos a játék, aki eddig nem játszott vele, az tegye. Angolul kifejezetten menekültekről szól az Against All Odds nevű, kicsit hasonló játék (ITT TALÁLHATÓ).

  • Egy menekült élete - játék a tanórán

    Nyelvoktatás - 13 éve

    Írta: Prievara Tibor

    Az ENSZ készítette az Against all odds (ITT TALÁLHATÓ) című játékot, amelyben egy menekült bőrébe bújhatunk. Most jutottam hozzá, hogy több szinten, több csoportban is kipróbáljam a játékot, és azt kell mondanom, hogy megérte! Középfokon volt az egyik, picit jobb a másik csoportom, akikkel játszottuk. Amit csináltunk: bevezettük a játékot, megnéztük a rövid intro-t, majd mindenki (párban) a gép előtt ülve elkezdett játszani. Összesen 3 fő részben egyenként 4-4 kisebb feladatot (állomást) találunk (pl. a befogadó országban munkát találni, elmenekülni otthonról, megtanulni helyesen válaszolni a rendőrségen feltett kérdésekre). Ha az egyik feladat nem sikerül (pl. nem találunk ki a városból), az oldalt frissítve át lehet ugrani, és tovább lehet menni - ez volt az egyik legnagyobb előnye a játéknak. Mindeközben rengeteget kellett olvasniuk a gyerekeknek, állandóan döntéseket kellett (közösen) hozniuk, ráadásul sok olyan dologra csodálkoztak rá, amit azelőtt egyáltalán nem értettek, éreztek. Szintén pozitívum, hogy átlagos gépeken egyszerre 10 állomáson is gond nélkül futott a játék. Végül - házi feladatként - el kellett képzelniük, hogy mindez velük történt meg, és egy személyes beszámolót kellett írniuk. Megdöbbentően jók is lettek, arról nem is beszélve, hogy mennyit tanultak angolul. A lapozás után két 11. osztályos diák fogalmazása található, angolt tanítóknak (de csak angolul tudóknak is) érdekes olvasmány szerintem.

    Bővebben...

  • CNN freedom project

    Nyelvoktatás - 13 éve

    Írta: Prievara Tibor

    Nagyon fontos - bár kevésbé kellemes - témáról forgatott dokumentumfilm sorozatot (illetve készített egy nagyon komoly weboldalt) a CNN (ITT TALÁLHATÓ). A téma a rabszolgaság a 21. században. Ez hasonlóan, bár más csatornákon, folyik, mint a klasszikus rabszolgaság. Ebbe beletartozik a prostitúció, az embercsempészet, és még egy sor más dolog. Mindenesetre a kutatások kimutatták, hogy 600-800 000 embert csempésznek át a határokon évente, és mintegy 30 millió ember él rabszolgaként a világban. A CNN tényfeltáró cikkekkel, videókkal, infografikákkal segít abban, hogy megértsük a problémát, és annak nagyságát. Belenézhetünk egy spanyol rendőri akcióba, ellátogathatunk a nyomozókkal indiai bordélyházakba, illegális kínaiakat dolgoztató üzemekbe Európában, és még egy seregnyi egyéb olyan tényt tár elénk, amelyről fogalmunk nem, legfeljebb sejtésünk lehetett. A tanórán szintén csinálhatunk egy 'Freedom project'-et, a lapozás után adunk ötleteket.

    Bővebben...

  • Immigropoly - játékos menekülés

    Internet a tanórás - 13 éve

    Írta: Nádori Gergely

    Játékosítás (gamification) és oktatójáték (edutainment) kurrens kifejezések ezek a pedagógiában, különösen, ha az IKT-val támogatott oktatásról vanszó. Az Európai Unió is megérzte az idők szavát és elkészített egy játékot a bevándorlással kapcsolatosan. Ez lett a talán egy kicsit szerencsétlenül elkeresztelt Immigropoly (IDE KATTINTVA), szerencsére nem menekülttáborok ingatlanjaira kell spekulálnunk és nem sátrakat és konténereket helyezhetünk el a világ különböző pontjain, hanem négy bevándorló életútját követhetjük végig.

    A játékban megismerhetjük a négy szereplő élettörténetét és végigkövethetjük vándorlásuk eseményeit. Néhol még döntéseket is hozhatunk, merre folytatódjon a sorsuk. Az egyes állomásokon videókat is nézhetünk. Természetesen mint minden játék, ez is pontszerzésre megy. Pontokat úgy kaphatunk, ha az olvasottakkal kapcsolatos kérdésekre, vagy véletlenszerűen felbukkanó műveltségi kérdésekre válaszolunk helyesen. Ez utóbbiak néha kifejezetten érthetetlenül kapcsolódnak vagy nem kapcsolódnak a játék témájához (pl. hol található az Éjjeli őrjárat című festmény?). Minden esetre, ha a bevándorlásról van szó, a játék biztosan izgalmasabb, mint végig hallgatni az ide vonatkozó adatokat egy 45 perces prezentációban.

  • Társadalom és vita angolul

    Internet a tanórán - 14 éve

    Írta: Prievara Tibor

    Ez az ötlet igazából nem is annyira IKT, mintsem egyszerűen egy angolóra leírása, de hátha lesz, aki nem bánja. A téma: definíciók, illetve egyes fogalmak szubjektivitása. Különböző országokról, nemzetekről volt szó, néztünk vicces videókat sztereotípiákról, játszottunk 'az én társadalmam jobb' játékot, végül megnéztük a fogalmak definíciójának problémáit. A lapozás után óravázlat videókkal, sok tanáccsal - legyen ez a holnapi óra travelling témakörben 10. felett, lagalább B1+ nyelvtudással!

    Bővebben...

  • Környezetszennyezés Európából

    Internet a tanórás - 14 éve

    Írta: Nádori Gergely

    Mindig csak mondogatjuk, hogy az internet, a webkettő olyan lehetőségeket rejt magában, amit még talán elképzelni sem tudunk. Olyan ez, mint egy új kontinens meghódítása, partraszálltunk, talán már kezdünk elmerészkedni a biztonságos kikötőtől, de még nem tudjuk igazán, mekkora is ez a föld, mi az, ami aprócska sziget és mi az, ami egy egész kontinens? Azt már régóta tudjuk, hogy az új technika az adatfeldolgozás és megosztás sebességében, a kooperációban és kollaborációban, a felhasználók által generált tartalomban, a laikus és a szakmai erőforrások közös használatában hatalmas lehetőségeket rejt, de ritkán láthattunk olyan alkalmazást, ami ezt bizonyítja is.

    Az Eye On Earth (IDE KATTINTVA), a Bing térképekre épülő európai környezetvédelmi alkalmazás ilyen. Az oldalon a levegő- és a fürdővizek minőségét követhetjük kontinensünkön. Az állomások adatai egy órával a mérés után már megjelennek. Az oldal használatát videóban mutatjuk be:

    Bővebben...