• Megérkeznek a képregénykészítő AI alkalmazások

    Internet a tanórán - 6 napja

    Írta: Prievara Tibor

    A képgenerátorok megérkezésével sokan réménykedtek(/tünk) abban, hogy majd nagyon jól és egyszerűen lehet vizuális input-ot készíteni, mondjuk rövidebb képes történetek formájában. Csalódnunk kellett, mivel a képgenerátorok - bár képesek képeket készíteni a történethez - arra sajnos nem, hogy a karakterekben konzisztenciát mutassanak. Azaz, aki az első képen szőke és rövidhajú, az a másodikon lehet barna, hosszú hajú, az arcvonásokról nem is beszélve. Ezt a logikai ugrást pedig nehezen tudjuk megtenni - nehéz elvonatkoztatni attól, hogy bár egy történetről van szó, a szereplők mindig máshogyan néznek ki. Olyan ez, mint amikor a Dallasban hirtelen kicserélték Ellie-t, és úgy kellett tenni sok millió rajongónak, mintha mindig is ez a színész lett volna a karakter. Az, hogy nem is Dallas rajongóként, erre emlékszem, azt jelzi, hogy ez komoly trauma lehet. Hátha minden részben máshogy nézett volna ki Jockey édesanyja ... belegondolni is rossz. Természetesen lehetett sejteni, hogy lesz erre is egy AI alkalmazás előbb, vagy utóbb. Most egy ilyen megoldást szeretnénk bemutatni, elég tág ingyenes homokozóval, ahol próbálgathatjuk a képregénykészítő oroszlánkörmeinket.

    Bővebben...

  • Néhány ChatGPT trükk, amit talán nem használtál eddig

    Tippek, trükkök - 6 napja

    Írta: Prievara Tibor

    Nagyon hiszünk abban, hogy a Tanárblog-nak elsősorban pedagógiáról, és nem pedig eszközökről, technikai információkról kell szólnia, mégis, időről időre hasznos lehet olyan tippeket megosztanunk, amelyek megkönnyítik az egyes alkalmazások felhasználását. ma pár ilyen tippet hoztunk, amelyek újdonságnak számítanak (viszonylag) a ChatGPT-ben, ellenben, ha tudunk róluk és használjuk őket, sokkal profibb és gyorsabb eredményt kapunk. A titkokat a lapozás után megosztjuk

    Bővebben...

  • A Szent Péter-bazilika 3D-ben, interaktívan, csodálatosan, AI-val

    Internet a tanórán - 6 napja

    Írta: Prievara Tibor

    A világ egyik legismertebb keresztény szentélye, a Szent Péter-bazilika mostantól egy teljesen új perspektívában érhető el – otthonról, egyetlen kattintással. A Vatikán legújabb projektjének köszönhetően a 400 éves építészeti csoda digitális ikertestvére készült el, amely lehetővé teszi a látogatók számára, hogy 3D-ben fedezzék fel a bazilika lenyűgöző részleteit.

    Bővebben...

  • Nyelvtanulás egyszerűen - ingyenesen

    Nyelvoktatás - 21 napja

    Írta: Prievara Tibor

    Kicsit félve írom ezt a posztot, mert egyszerűen túl szép, amit találtam ahhoz, hogy igaz legyen. Nagyon régóta (AI időszámításban ősidők óta) keresem azt az alkalmazást, ami egész egyszerűen tanítani tud úgy nyelveket, hogy csak beszélget velem. És javít, ha kérem, és bármilyen nyelven tud, és ha nem jut eszembe az, hogy 'főzni' hogy van olaszul, mondhatom angolul (vagy magyarul), és megérti. Emellett képes arra is, hogy egy órát vezessen, beszélgessen velem, és segítsen, ha nem tudok valamit. És - a legszebb ebben az egészben - hogy szemmel láthatóan mindezt ingyenesen teszi.

    Bővebben...

  • Promptolj képeket - egy vicces, hasznos játék

    Nyelvoktatás - 18 napja

    Írta: Prievara Tibor

    Remek, angolos játékot ajánlunk ma. A lényege annyi, hogy képeket kapunk, és ezeket a lehető legpontosabban le kell írnunk (angolul). Az általunk megírt promptok alapján aztán az alkalmazás elkészíti a képet. Az eredményünket aztán összevethetjük az eredetivel, illetve maga az alkalmazás javítja, és jelzi, hogy mennyire volt jó a válasz. Ami még izgalmasabb: folyamatosan javítja a munkánkat, és tippeket ad arra, hogyan lehetne még javítani a leírásunkat. Remek játék arra, hogy a promptolást megtanítsuk a diákjainkat - ráadásul játékosan.

    Bővebben...

  • A differenciáló AI

    Internet a tanórán - 23 napja

    Írta: Nádori Gergely

    A differenciálás olyan a pedagógiában, mint a kerekasztal lovagjainak volt a Szent Grál. Mindenki tudja, hogy csodálatos lenne, ha meg tudná valósítani, mindenki keresi az útját, módját, de igazán még senkinek nem sikerült megvalósítania. Többnyire az lesz belőle, hogy a tanár tartson párhuzamosan 3-4 órát a különféle iglnyeknek megfelelően. Egyszer-egyszer sikerülthet megcsinálni, de tartósan berendezkedni rá kifejezetten nehéz. És nem is csak a tanteremben problematikus a dolog, mert ott jó tanulásszervezéssel még el is érhető, hanem az órára készülés idejét tudja sokszorása növelni, ha differenciálni akarunk. Ha egy tanár komolyan veszi a differenciálást, akkor a 23 tanórája mellé nem 23 óra készülés jut, hanem akár 50, a 70 órás munkahét pedig elég zúzós.

    Ha meg nem is oldja teljesen a problémát, de segíteni biztos tud a mesterséges intelligencia abban, hogy közelebb kerüljünk ehhez pedagógia szent kelyhéhez.

    Bővebben...

  • Szövegkönyv készítése audióból vagy videóból

    Tippek, trükkök - 24 napja

    Írta: Prievara Tibor

    Íme egy újabb példa arra, hogy az AI hogyan segít egy unalmas, de gyakran hasznos (ha nem is mindig szükséges) folyamatban. Nyelvtanárként egy olyan feladatunk van, tegyük fel, amely mondjuk egy videóhoz, vagy egy hosszabb audióhoz kapcsolódik. Emlékszem, mennyi időt töltöttem még mondjuk 15 éve, CD-k fölé görnyedve, hogy pontosan tudjam leírni a szövegkönyvet, hogy aztán minél jobb feladatlapot gyárthassak hozzá. Nos, ez már a múlté, és ha nem ipari mennyiségben szeretnénk szövegkönyvet gyártani, akkor remekük működő, kiváló ingyenes alkalmazást használhatunk. A lapozás után kiderülnek az izgalmas részletek :)

    Bővebben...

  • Képhez zenét

    Internet a tanórán - egy hónapja

    Írta: Nádori Gergely

    kepHát persze, hogy már megint mesterséges intelligencia. Ezúttal egy olyan oldalt mutatunk be, ahol rajzot készíthetünk és utána amesterséges intelligencia készít a szerinte megfelelő hangulatban zenét hozzá. Ne szamítsunk arra, hogy Beethovent lepipáló szerzeményeink lesznek ennek köszönhetően, de egyes órákon mégis jól használható a dolog. Leginkább arra, hogy arról beszélgessünk, vajon tényelg jó-e a zene, amit a rendszer generált, vajon mit kell rajzolni ahhoz, hogy bizonyos hangulatú, bizonyos stílusú zenét kapjunk. Az is érdekes lehet, hogy vajpn mennyire van egy nonfiguratív rajznak zenéje.

    De ha másnak nem, hát időkitöltőnek is jól lehet használni, ha a közös munkát valaki vagy valamelyik csoport kicsit hamarabb fejezi be.

    Bővebben...

  • Csalnak az esszénél a diákok? Így lehet megnézni, valóban igaz-e

    Tippek, trükkök - egy hónapja

    Írta: Prievara Tibor

    Sokan bosszankodnak a pedagógusok között, hogy a diákjaik AI segítségével írják meg a házi feladatukat. Sokak számára ez az egyik legkomolyabb érv a mesterséges intelligencia ellen. Nem is váratott sokáig magára az a fejlesztés, amellyel ki lehet állítólag szűrni az AI által generált tartalmat. Amint kiderült, ezek az alkalmazások elég megbízhatatlanok. Vajon létezik-e olyan AI használatával elvégezhető, viszonylag gyors 'teszt', ami lebuktatja a csalni kívánó tanulót? Igen, létezik, mutatjuk is a lapozás után.

    Bővebben...

  • Már a podcast sem lesz a régi - megérkezett az AI podcast generátor

    - egy hónapja

    Írta: Prievara Tibor

    Kipróbáltuk, nem is rossz! Bár elég lehangoló, és kétségtelenül nem támogatja azokat a tehetséges fiatalokat, akik úgy döntenek, hogy egy podcast-ban szeretnének a világhoz hozzátenni valamit. Az alkalmazás nem kevesebbet ígér, mint azt, hogy bármilyen dokumentumból egy pillanat alatt izgalmas podcast-et gyárt. és, ahogy írtuk, nem is olyan rossz!

    Bővebben...