Jó prompt, rossz prompt

- 2025. január 17.

Írta: Prievara Tibor

Most, 2025. Januárjában jelenik meg a TanárBlog Prompt Könyvtár első része, amelyben összesen 50 általunk felhasznált, működő prompt található. Az igazság az, hogy egyáltalán nem terveztünk ilyen kiadványt, hiszen azt gondoltuk, hogy ha más nem, de ilyen prompt könyvtárak (prompt library angolul) aztán rengeteget lehet találni. Szóval nekiálltunk, hogy egy cikkben összeszedjük a legjobb prompt könyvtárakat, és arra döbbentünk rá, hogy a legtöbbjük valószínűleg soha nem látott osztálytermet, rosszabb esetben tanár sem. Arról van szó, hogy sokan rájöttek arra, hogy viszonylag egyszerűen lehet nagyüzemben promptokat generáltatni mondjuk a ChatGPT-vel, és egy-két óra alatt akár több száz prompt elkészíthető. Ehhez nem kell más, mint egy pofás AI weboldal készítő alkalmazás, és máris megvagyunk a gyakorlati kiadvánnyal. Ezt aztán saját termékként publikálhatjuk, és már indulhat is a következő könyv.

Az eredmény közepesen rossz, illetve mérsékelten, ha egyáltalán, kreatív. Mivel nem valódi tantermi problémára keres választ, megoldást, hanem AI-val gyártat ‘szakmányban’ promptokat, jó eséllyel az átlagos, közhelyes, közepes szakmai minőséget tudja megcélozni. Hogyan születnek az ilyen prompt gyűjtemények, és honnan lehet felismerni őket? A legelső lépés ilyenkor az szokott lenni, hogy megkérdeznek egy AI alkalmazást arról, hogy ő mire is lenne jó az oktatásban. Szinte mindig olyasmit fog válaszolni, hogy : 1. Személyre szabott tanulás, 2. Tanítási segédanyagok készítése, 3. Differenciálás, 4. Projekt- és kutatásalapú tanulás támogatása 5. Kreativitás fejlesztése, 6. Motiváció és elköteleződés, 7. Értékelés és visszacsatolás 8. Időmegtakarítás a tanároknak 9. Probléma-alapú tanulás Mit lehet ezen nem szeretni? De emeljünk egy elemet, és részletezzük egy picit:

  1. Tanítási segédanyagok készítése

Óravázlatok: Segít az óratervek gyors kidolgozásában.

Feladatlapok és kvízek: Gyorsan generálhat gyakorlatokat, például szövegértési feladatokat vagy matematikai példákat.

Összefoglalók: Nagyobb mennyiségű tananyag tömörítése emészthetőbb formában.

Maradjunk ennél. Keressünk egy konkrét feladatot, példát, legyen mondjuk egy érettségi tétel magyarból, József Attila. Kérjük meg az AI-t, hogy készítsen egy promptot, valami ilyesmit fog javasolni:

Prompt: Elemezd József Attila "Tiszta szívvel" című versét az alábbi szempontok szerint: - verstani sajátosságok - szerkezeti felépítés - költői eszközök - a vers központi motívumai és szimbólumai - társadalmi-történelmi kontextus Add meg a javasolt feldolgozási módszert is egy 45 perces tanórára, 11. osztályos diákok számára.

Láthatjuk, hogy az alapvető prompt-írás szabályokat betartották, van feladat, kontextus stb. Ami azonban nagy valószínűséggel állítható: ezt a promptot a gyakorlatban SOHA senki nem próbálta ki. Ha kipróbálta volna, rájön, hogy egy teljesen átlagos, közhelyes anyagot kapunk (gyakorlatilag egy Wikipédia szintű leírást), majd teljesen sablonos óravázlatot. Mutatjuk is, hogy milyet:

Javasolt feldolgozási módszer 45 perces tanórára

  1. Óra eleje (5 perc)

Bevezetés: A vers rövid felolvasása és az érzelmi hatás megvitatása. Kérdések: „Mit éreztetek a vers hallgatása közben?”

  1. Csoportos munka (15 perc)

Csoportos elemzés:

Csoport 1: Verstani sajátosságok és szerkezet.

Csoport 2: Költői eszközök és azok hatása.

Csoport 3: Központi motívumok és szimbólumok.

Csoport 4: Társadalmi-történelmi kontextus.

  1. Csoportok bemutatói és vita (15 perc)

Minden csoport 3 percben bemutatja az eredményeit.

Vitaindító kérdések:

„Milyen ellentéteket fedeztetek fel a versben?”

„Hogyan jelenik meg a lázadás a versben?”

  1. Óra vége (10 perc)

Összegzés: A tanár kiegészíti a diákok meglátásait, kihangsúlyozza a vers ironikus hangvételét és a társadalomkritikát.

Reflektív írás: A diákok írjanak rövid reflexiót a következő kérdésről: „Milyen érzéseket keltett benned a vers, és miért?”

Ez az óravázlat akár még hasznos is lehet egy olyan tanárnak, aki soha nem hallott még a szakértői mozaik módszeréről (bár jó eséllyel ő ezt eleve elvetné), de alapvetően használható óravázlatként, tananyagként ennek a promptnak az eredményei nem tekinthetőek.

Azt tapasztaltuk, hogy a valóban jól működő, érdekes, hasznosítható promptoknak vannak bizonyos jellegzetességei. 1 Emberek írták, nem chatbotok 2 Pedagógiai helyzetekből születtek (pl. egy osztálynál kellett egy random sorsolást csinálni 20 gyerekkel, vagy nem sikerült jó óravázlatot kinyerni a ChatGPT -ből, és kísérleteztünk azzal, hogy összekötjük a Bloom taxonómiával) 3 Kipróbálták tanórán, és a tapasztalatok alapján újraírták.

Általában igaz, hogy a legjobb prompt is addig él (mint a haditervek), amíg nem találkozik a diákokkal, a tanteremben. Ezért rendkívül fontos, hogy újra és újra finomítsuk a tantermi tapasztalatok alapján a promptokat. Ebből az következik, hogy jelenleg valóban hasznos AI promptot olyan tanárok tudnak írni, akik tanítanak, és használják az eszközöket rendszeresen.

Szóval nagy sajnálkozások mellett arra kellett ismét rájönnünk, hogy akárhány ilyen prompt könyvtárat láttunk, nem tudtunk egy cikkben 15-öt ajánlani, hanem elég hosszadalmas munkával, egy év tapasztalatával a felhasznált, kipróbált promptojainkból összeállítottunk egy gyűjteményt. És ebből lett a Tanárblog Prompt Könyvtár című kiadvány. Ezt előfizetőinknek január végén elküldjük. Az előfizetés jelenleg havi 999 Ft, és itt tudtok tájékozódni a részletekről