TanárBlog a NYESZE konferencián - beszámoló

Vezércikk - 2011. április 26.

Írta: Prievara Tibor

Konferencián sokszor jártunk már - előadóként is. A NYESZE konferencia azonban kicsit más volt, hiszen a TanárBlog gyakorlatilag egy egész szekciót kapott, és ezt kellett végig kitöltenünk magyar, és angol nyelvű workshop-okkal. Bár nagyon fárasztó volt, úgy érzem megérte, és sikerült sok mindenről szót ejtenünk. A foglalkozások résztvevőinek is hasznos lehet, gondoltuk, ha összegyűjtjük azokat a linkeket, weboldalakat (rövid magyarázattal), amelyekről szó esett, illetve azokat is megosztanánk, amelyekre nem jutott idő, de érdekes lehet mindenkinek. A lapozás után tehát linkgyűjtemények találhatóak rövid élménybeszámolóval fűszerezve. És ezúttal is köszönjük mind a közel 100 tanárnak, hogy aktívan részt vett a foglalkozásokon, és kérdésekkel segítette a munkánkat! A konferencia összes résztvevőjének a NYESZE jóvoltából az e-mail fiókjában landol továbbá az IKT Kiskáté című 100 pedagógiai helyzetre 100 ötletet kínáló új digitális kiadványunk is. Ajánljuk szeretettel!

A konferenciával kapcsolatban fájdalmas emlék marad, hogy nem tudtunk a többi műhelybe benézni. Mivel - ráadásul -  az IKT volt a központi téma, amire az összes előadást felfűzték, a programot nézve sokszor fájdult a szív. Talán legközelebb! Nagyon pozitív élmény volt ugyanakkor a rengeteg érdeklődő, akik mindegyik workhop-ot megtöltötték (az utolsó Microsoft-os műhelyben talán túl sokan is lettünk, de ez legyen a legkisebb baj - mondjuk itt már nem jutott mindenkinek gép sajnos, mert abból 'csak' 25 darab volt).

Először az Oxford University Press szervezésében tartottunk egy angol nyelvű workshop-ot, amelynek az Around the world in 50 minutes címet adtuk. Megpróbáltuk körbejárni a Földet, miközben érdekes alkalmazásokkal ismerkedtünk meg. Ez a workshop sajnos összesen 50 perces volt (mint az a nevéből is kitűnik), ezért eléggé rohannunk kellett, hogy visszaérjünk. Nem is biztos, hogy sikerült, viszont megismerkedtünk, hazsnáltunk 10 alkalmazást (FONTOS! Ezeknek a listája, rövid magyarázatokkal itt a cikkben megtalálható!!). Azt hiszem, elmondhatjuk, hogy a sok hasznos oldal közül talán a Lessonwriter aratta a legnagyobb (megérdemelt) sikert. Hogy miért? A cikk végén meg lehet nézni, bővebb magyarázattal, ismertetővel is szolgálunk (annak is, aki nem vett részt a konferencián, de most talán kedvet kapott!).

A második foglakozást már magyarul tartottuk, 90 perces volt, és sokban megegyezett az angolos verzióval, persze a speciálisan angolosoknak szóló oldalak kimaradtak, illetve a hosszabb idő mián egyéb alkalmazások is helyet kaphattak. A rímszótár itt magyarul volt természetesen (ITT TALÁLHATÓ), volt időnk névtelen visszajelzést is kérni a Sayatme használatával - egy kisebb gyűjteményt ezekből a visszajelzésekből a cikk végén közzé is teszünk!, - sajnos nem maradt idő a Dfilm bemutatására (ITT SZÓLUNK RÓLA), mert azt gondoltuk, hogy azt már sokan ismerik - tévedtünk. A képeknél szóba került a Fortepan múltidéző gyűjteménye, ahol a múlt és jelen izgalmasan keveredik - egyetlen képben.  A többi oldal részben megegyezett az angolos verzióval, ezekről rövid magyarázatokkal, esetleg videó bemutatókkal támogatott gyűjtemény itt, a továbbiakban található!

A harmadik, és a legtöbb érdeklődőt vonzó workshop a Microsoft alkalmazásokat , új szoftvereket, kiegészítőket bemutató előadásunk volt. Itt ténylegesen volt, aki már nem fért be, ezt sajnáltuk, ezért is szeretnék erről a workshop-ról is néhány szóban megemlékezni. Alapvetően azt próbáltuk elmondani, hogy a gépünkön már meglévő szoftverek is sokkal többet tudnak, mint gondolnánk. Bemutattunk a pptPlex kiegészítőt, a Photostory-t, vagy éppen az Autocollage-t. Megpróbáltuk bemutatni azt is, hogy egy egyszerű Powerpoint-ból hogyan lehet interaktív visszajelző rendszert készíteni egerek segítségével, de sajnos ez nem működöt - aki ott volt, annak innen is üzennénk, hogy az USB-ről táplálkozó mobil internet volt az oka :) - IDE KATTINTVA a Flash játékok, feladatok ahogy szeretnénk fejezetben azonban a Microsoft IKT Akadémián megtanulhatjuk használni, illetve láthatjuk működés közben. A konferencia összes résztvevőjének adtunk a Microsoft Tanári Szoftvercsomagból egy-egy példányt, amelyben minden információt, anyagot, szoftvert, linket megtalálhat!

És most - ígéretünkhoz híven - rövid áttekintést próbálunk adni a konferencián szerepet kapott alkalmazásokról:

1 Quick quiz: kindly CLICK HERE, please :)

(ez egy rövid kérdőív arról, hogy mindent ismertek eddig a workshop résztvevői - bár a lelkünk egyik fele azt szeretné, ha már mindent ismernének, a másik örül, hogy még mindig tudunk újat mutatni!)

2 Rhymezone (rhyming dictionary)

(itt rímszótárat használtunk, és 5 perc alatt írtunk verseket. Ha valaki szeretné ezt órán is használni, IDE KATTINTVA találhat egy teljes óravázlatot!)

3 Titanpad - share ideas

(itt regisztráció nélkül tudunk közösen dokumentumokat szerkeszteni. Amint kiderült, max. 16-an egyszerre. Részletek az alkalmazásról ITT TALÁLHATÓAK.

4 Panoramio (pics with a twist)

(a Panoramio segítségével képeket kerestünk a világ különböző helyeiről, amelyeket azután az 1 perc alatt elkészített saját mikroblogunkba ágyaztunk. Hogyan? Mindjárt elmondjuk!)

5 Posterous- mikroblogok mindenkinek (frissítsük akár e-mailről)

(ha valaki szeretné átismételni, hogy a Posterous-t hogyan kell létrehozni, mi mindent lehet csinálni vele, akkor bátran KATTINTSON IDE!

6 Quizlet - flashcards and more

(régi kedvencünk és még mindig csak 2-3 ember ismerte 40-ből, azaz van még kinek mesélni róla. Nagyon kevés időnk volt, hogy meséljünk róla, de IDE KATTINTVA egy videóval támogatott leírást talál imnden érdeklődő)

7 We are multicolored - creating your flag

(ezen az oldalon zászlókat tervezhetünk, majd megtanulhatjuk a zászlók szimbolikáját is - a világ összes országának összes zászlajánál. RÉSZLETEK ITT TALÁLHATÓAK!)

8 360cities.net - panorámaképek az órán

(a panorámaképek e sorok írójának valamiért különösen fontosak, nagyon szívesen és sokat tanítok velük. Aki nem tudja hogyan, JÁRJON UTÁNA!)

9 Comparing countries: If it were my home!

(statisztikák érdekesen: örök dilemma. A legizgalmasabb felhasználási lehetőség - ami ráadásul nagyon egyszerűen használható, az If it were my home. Hogy mi mindenre lehet jó, ELMESÉLJÜK ITT!

10 Wikipedia simplified

(jó hír volt szintén, hogy a Wikipédiának van már egyszerűsített szövegeket tartalmazó, azaz nyelvtanításban kiválóan használható változata is. Bónuszként IDE KATTINTVA a Google angol nyelvű keresőjének nyelvi szintekre kereső új kiegészítőjét is bemutatjuk)

11 Lessonwriter.org

(végül ezen a workshop-on a Lessonwriter nevű oldalt mutattuk be, amit nagy csodálat övez mindig (nem volt ez másképp most sem!), hiszen 3 lépésben bármilyen szövegből nagyon egyszerűen nyomtatható feladatlapot gyárthatunk. Erről is találhatunk részleteket IDE KATTINTVA.

Végül pedig következzenek a visszajelzések, ömlesztve, vágatlanul (sajnos csak egy műhely során volt lehetőségünk - időnk - erre időt szakítani) Szeretnénk innen is még egyszer megköszönni mindent a szervezőknek és a résztvevőknek egyaránt:

Nagyszerű volt, szórakoztató, rengeteg ötletet kaptam és használni is fogom. Próbáltam a Quizletet és csak megerősíteni tudom, hogy a diákok óriási fejlődésen mentek keresztül nagyon rövid idő alatt. Zseniálisan fejleszti az autonómiát a nyelvtanulásban, ami azért is lenne zseniális, mert végre a "felelősség" fontosságát a diákok is megértenék és éreznék, hogy kezükben a sorsuk, persze a mi segítségünkkel.
Hajrá! Csak így tovább! Jó munkát és remélem, hogy sok szuper ötlettel fogunk még gazdagodni segítségetekkel!
Private, 16 Apr 2011, 13:17

Ismét nagyon nagy szerencsémnek tartom, hogy meghallgathattam és lubickolhattam Tibor előadásában. Köszönet mind Gergely, mind Tibor kitartó l, lelkes munkájáért. Örültem, hogy nagyon gyakorlatias példákat hoztak.
Private, 16 Apr 2011, 13:17

Külön szerencse, hogy volt még egy hely a teremben. Örülök, hogy információt kaptam ezekről az oldalakról, felhasználási lehetőségekről. Mindig is utáltam azokat a továbképzéseket, amelyek unalmas, használhatatlan anyagot próbáltak közvetíteni. Úgy jöttem be a terembe, hogy nem tudtam, mi az az IKT, most úgy megyek ki, hogy alig várom hogy otthon kipróbálhassam az összes funkciót. Az előadó stílusa pedig lenyügőzött, szeretem, ha valakinek ilyen humora van.
Private, 16 Apr 2011, 13:17

Sok olyan dolgot próbáltam ki, amit csak ismertem, de még nem használtam. Volt olyan is volt, ami teljesen új volt. Jó lenne olyen jellegű továbbképzés, ahol kicsit lassabban, mindent ki lehetne próbálni, és több lehetőség van a kérdezésre.<br />
Private, 16 Apr 2011, 13:16

Dear Tibor,
the session was gripping and useful. I'll visit your site more often. Congrat for your efforts to share it with us.
Private, 16 Apr 2011, 13:16

Minden túlzás nélkül állítom, hogy élmény volt mind a 90 perc! Rengeteg új dolgot hallottam, tanultam, gyakoroltam, és ez teljesen új dimenzióba helyezi az eddigi nyelvtanítási gyakorlatomat. Köszönöm mindkettőtöknek.
Eszter
Private, 16 Apr 2011, 13:16

Igazán sok új információt és módszert hallottam, jó megoldások vannak arra, hogy a tanítványok ne unatkozzanak a forglalkozás alatt, de szerintem elkerülendő, hogy egyesek "felgyorsuljanak" , és függővé váljanak, mert csak a neurológusokat szolgáljuk ki ...
Private, 16 Apr 2011, 13:16

Kedves Tibor és Gergely,
szerintem még 45 percet igen hasznosan tudtam volna eltölteni :)
köszönet a remek ötletekért, eddig ismeretlen alkalmazásokért és oldalakért!
bár az iskolánkban nincs interaktív tábla, remélem, amint szert teszünk rá, a gyakorlatba is átültethetem a most megszerzett ismereteket!

ps: szerintem a blogot bevezetjük :)

Private, 16 Apr 2011, 13:15

Nagyon sok új és hasznos dolgot hallottam Prievara Tibor kurzusán. Biztos vagyok benne, hogy hasznosítani fogok közülük jó néhányat - ha már a technikai előrehaladás és a diákok megkövetelik a tanártól is, hogy haladjon a korral.
Köszönöm
Private, 16 Apr 2011, 13:15

Végre egy előadás amin tényleg olyan dologról volt szó, amit "hétfőn be lehet vinni az órára". Kézzel fogható, hasznos és érdekes. Ennél több nem is kell. Köszönöm.
Private, 16 Apr 2011, 13:15

Although it wasnt clear at the beginning at all , I feel good to have participated in Prievara Tibor's workshop. Im much opened to use some of thesee ideas I've heard.

I recommend it to everyone!

Well done,


thanks for keepin us updated
Private, 16 Apr 2011, 13:15

tetszett, köszi!
Private, 16 Apr 2011, 13:14

Köszönöm, hogy részt vehettem ezen az előadáson, nagyon tetszett és nagyon hasznosnak tartom ... mindössze annyi a problémám, hogy a legtöbb iskolában (ill. akár nyelviskolában is) ezeknek az eszközöknek a használata nem biztosított - hiányzik a net, az IWB stbstb.
De jegyzeteltem és mindenképpen szeretném használni, mert jó lenne versenyképes tanárrá válni.

Köszönöm:-)
Private, 16 Apr 2011, 13:14

I found your talk extremely useful, informative and what's more really entertaining.
Thanks for the experience!
Private, 16 Apr 2011, 13:14

i enjoyed the lesson a great lot, of couse i wold need some more lessons like this because i am a bit stupid at computer technology buti learned some very good ideas thanks
Private, 16 Apr 2011, 13:14

Nagyon hasznos és praktikus segítséget kaptunk a mindennapi tanításhoz, még több ilyen lehetőségre lenne szükség. Valóban ösztönző volt!
Private, 16 Apr 2011, 13:14

Kedves Tibor! a workshop nagyon hasznos volt számomra, köszönöm szépen, hogy ezt a rengeteg tudást átadtad nekünk ma! remélem, hogy minél előbb ki tudom próbálni a csoportjaimmal!
Private, 16 Apr 2011, 13:13

Nagyon tetszett, nagyon sok új információt kaptam. Biztos, hogy használni tudom a tanítás során.
Private, 16 Apr 2011, 13:13

Hasznos információval teli workshop volt. Köszönöm!
Private, 16 Apr 2011, 13:13

It was brilliant! I could have spent the whole day listening to your ideas.
I also came to your workshop last year and have used your ideas since then.
Thanxs very much indeed.