Számoljuk együtt a kalóriákat (angolórán)

Internet a tanórán - 2009. július 6.

Írta: Prievara Tibor

A nyelvtanárnak igazán sok témát kell ismernie - felületesen. Természetesen vannak kedvencek, és kevésbé kedvesek. No de mielőtt elkezednénk az oldal bemutatását és pedagógiai jelentőségét, mondjuk el, hogy ITT TALÁLHATÓ a ‘calorie calculator‘ oldala, viszont IDE KELL KATTINTANIA annak, aki szeretne az oldallal interaktív e-learning anyag segítségével megismerkedni.

Na szóval, visszatérve a kevésbé szeretett témákra: sajnos a főzéssel, illetve az ételek neveivel mindig is hadilábon álltam - mentségemül: magyarul is! Szóval sokat gondolkoztam azon, hogy miként is lehetne megtanítani sok étel nevét angolórán úgy, hogy a) nekem ne kelljen velel sokat foglalkozni, b) élvezetes legyen a diákok számára, c) legyen valami egyéb hozadéka is az órának (pl. egészségre nevelés), vagy hasonló, és d) készen legyen, azaz ne nekem kelljen összállítani az anyagot.

Mint látható, lustaságom, és érdektelenségem ellenére magas követelményeket szabtam azzal a tananyaggal szemben, amely majd megszabadít a szenvedéstől, és unalmas, monoton fénymásolatok helyett (telis tele karalábék, és uborkák stilizált rajzával), valóban hasznosan (értsd: hatékonyan), a diákok számára érdekesen tanítja meg ezt az anyagrészt.

Mint sejteni lehet, sokáig kellett keresgélnem, de nem hiába! Végre megtaláltam a kalória kalkulátort. Internetes tananyag (úgynevezett ‘gadget - kis bigyó’, ami ráadásul beágyazható is - erről az ‘Embedding részben IDE KATTINTVA részletesebben is olvashattok). Egyébként a tanarblog.ning.com oldalra is kitettem a főoldalra.

No de most már tényleg beszéljünk magáról a tananyagról. Rendkívül egyszerű a feladatunk: össze kell állítani az összes étkezésünket online pokies egy napra. Mindenből annyit ‘vehetünk’, amennyit szeretnénk, viszont a kalóriákat kegyetlenül számolja a gép. A slot machines online cél az, hogy a megadott (kalória) határokon belül egész nap jóllakottak legyünk.

Nyelvileg a helyzet kellemes, hiszen annyi ételnév van ott, hogy nem kell még többre készülni, kiegészíteni, vagy módosítgatni. Nek kell továbbá fénymásolatot sem csinálni, az anyag megtalálható lesz az oldalon a továbbiakban is. Otthon is gyakorolhatnak, játszhatnak vele a diákok (mondjuk készülhetnek dolgozatra, tesztre a szókincsből), nem veszik el, mindenki élvezi, és valóban fontos lesz az eredmény, hiszen nem mindegy, hogy mi mit jelent - senki sem szeretne pusztán tudatlanságból véletlenül virtuálisan karfiolt enni, ugye!

Szóval, szerezzünk magunknak, és a diákoknak egy kellemes ótár, és tanítsuk a ‘kalória kalkulátort’ az angolórán! Egy érdekességet elárulunk (amit mi sem tudtunk): a fekete olivabogyó háromszor annyi kalóriát tartalmaz, mint a zöld. És ez még csak a jéghegy csúcsa!