• Hármas, leülhet

    Tippek, trükkök - egy hónapja

    Írta: Nádori Gergely

    kepMi az értelme az értékelésnek? Ezt a kérdést biztosan minden tanár felteszi magának, nagyon sok időt töltünk ugyanis az értékeléssel, ezért is igazán komoly kérdés, hogy milyen célból. A diákok az iskolában töltött idejük ötödét-tizedét töltik azzal, hogy felelnek, dolgozatokat írnak, esetleg valamilyen házidolgozatot készítenek el. Ehhez még hozzájön az az időt, amit mi tanárok a javítással töltünk el. Mindezek mellett ez egy olyan feladat, amit senki sem szeret. A diákok rettegnek a számonkérésektől, a tanárok pedig boldogan csapnak le bármilyen olyan megoldásra, ami a javítás automatizálását ígéri.

    A valódi kérdés az, hogy ugyan mi az, ami ezt a sok erőfeszítést és rászánt időt értelmessé teszi, ami miatt megéri ezekkel ennyi időt tölteni. Tény, hogy egyes értékeléseknek van rangsorképző szerepe, ilyen például a felvételiként is szolgáló érettségi, de ahhoz képest, hogy hány dolgozatot írnak a diákok, ezek száma elenyésző. Ami mégis értelmessé teheti ezeket, az az, ha az értékelés a tanulást, a fejlesztést szolgálja. Ez a fejlesztő értékelés olyasmi kezd lenni, mint a differenciálás, mindenki tudja, hogy fontos, de igazán kevés jó megoldás van rá. Attól még, hogy egy dolgozat nem zár le teljesen egy tanulási szakaszt, hanem követheti még egy másik dolgozat, még egyáltalán nem biztos, hogy valóban tanulnak is belőle. Tapasztalataim szerint a dolgozatokra, számonkérésekre hajlamosak úgy tekinteni a diákok, mint amin túl kell esni és aztán el lehet felejteni. Fontos lenne tehát, hogy használjunk olyan technikákat, amik segítenek az értékelést valóban fejlesztővé tenni.

    Bővebben...

  • Feladatkészítő a Teams-ben

    Tippek, trükkök - 6 hónapja

    Írta: Prievara Tibor

    laptopA kezdetektől vagyok használója a Microsoft Teamsnek, ami a karantén idején tulajdonképpen megmentette a tanítást. Maga a rendszer továbbra is ingyenes az iskolák számára, és folyamatosan bővül újabb és újabb eszközökkel. Már eddig is rajongója voltam a feladatok kiadásának a Teamsben, mert hihetetlenül megkönnyíti az adminisztrációt és ellenőrzést és fantasztikus lehetőséget ad a visszajelzésre is. Most viszont azt fedeztem fel, hogy AI eszközök is könnyítik a feladatok kiadását. Készítettünk egy videót arról, hogy miként!

    Bővebben...

  • Hogy vagy?

    Internet a tanórán - 3 éve

    Írta: Nádori Gergely

    kepA digitális oktatás hatásai között mindig megemlítjük, hogy az különösen romboló volt a diákjaink mentálhigiénés állapotára, mi is írtunk erről sokat (például ITT). Nagy kérdés azonban, hogy ezzel a tudással vajon mit lehet kezdeni? Hogyan tudunk az iskolában jobban figyelni a diákok lelkiállapotára, főleg amellett, hogy a lemaradást is be kellene pótolni. Talán meglepő, de kifejezetten izgalmas segítséget kapunk egy szoftvercégtől, a Microsofttól. A Teams-hez megjelent ugyanis egy kiegészítő, Reflect néven (ITT TALÁLHATÓ). Nem nagy dolog, egyszerűen csak egy felület arra, amin a diákok vissza tudnak jelezni, akár a nap elején vagy végén, esetleg egy-egy feladat után. A sokféle érzelmet ráadásul egy cuki szörnyike is megjeleníti. Érdemes bevezetni és a mindennapi rutin részévé tenni, hogy visszajelzést kapjunk a gyerekek érzelmi helyzetéről.

    Bővebben...

  • Tervező a Teams-ben ... és hirtelen elszállnak a gondok

    - 7 éve

    Írta: Prievara Tibor

    Most már lassan két hónapja használom a Microsoft Teams rendszerét a csoportjaimban, és most már az első sokkból felocsúdva arra is van energiám, hogy felfedezzem rejtettebb kincseit az alkalmazásnak. Ilyen például a Tervező (angolul Planner), ami nem más, mint egy feladatkiosztó kis app, amit a Teams-ben hozzáadhatunk az osztálytermeinkhez. Tudom, hogy a Feladatok is létezik, ahol egy naptárba tudom kitenni az elvégzendő feladatokat, e az rendkívül nehézkes, és bonyolult a diákoknak, hiszen például lapozni kell a hetek között, és nem láthatják gyakran egyetlen lapon az összes, előttük álló feladatot. Ez komolyan gond, de nekem is kicsit kényelmetlen volt ott az elrendezés. A Planner azonban csodálatos; egyetlen kattintással létrehozom az új feladatokat, majd írhatok hozzá megjegyzést (pl. egy weboldal linkjét, vagy csak annyit, hogy szótár használható a dolgozathoz), majd hozzárendelek egy időpontot, amikor mindez meg fog történni.

    Bővebben...

  • Személyre szabható mémek a Microsoft Teams-ben

    Tippek, trükkök - 7 éve

    Írta: Prievara Tibor

    Már lassan egy hónapos a Teams, amely a Microsoft Classroom méltó utódja. Vagyis igazából már augusztusban elérhető volt, de csak a tanév kezdetétől használom a csoportjaimmal napi rendszerességgel (ha valaki még nem ismeri ezt a - magyar közoktatás számára - ingyenes eszközt, ajánlom egy régebbi cikkünket, ahol mindenről tájékozódhat). Hétről hétre igyekszem új ötletekkel segíteni mindenkit, aki szintén használja a Teams-et. Ma a Beszélgetések egy új funkcióját, a személyre szabható mémeket ajánlom. A cikket illusztráló képen látszik, hogy a Beszélgetések föl alatt, ha válaszolnánk bárkinek (Válasz-ra kattintunk), megjelenik egy 'Matrica' ikon az Emoji mellett. Mivela matrica és a mém pl. a Messenger-ben külön érhető el, ez eltántoríthat minket. Ne hagyjuk! A Matrica opció után sok lehetőség kínálkozik, itt válasszuk a mémeket. Ezek közül válasszuk ki, amelyet küldeni szeretnénk, majd a szöveget személyre szabhatjuk, és már mehet is.

    Bővebben...