• Animátor program ingyen

    Letölthető anyagok - 6 éve

    Írta: Nádori Gergely

    logoAz animáció olyasmi, amivel szinte minden gyerek szívesen foglalkozik. Remek eszköz lehet arra is, hogy a diákok valamilyen témában maguk készítsenek kis oktatóvideókat. Ha valami nagyon egyszerűt szeretnénk mutatni nekik, akkor érdemes a Pivot programot ajánlani, amiben pálcikarajzokat animálhatunk (IDE KATTINTVA). Ha azonban magasabbra célzunk, akkor sem kell sokmilliót kiadni egy animációs szoftverért, mivel létezik teljesen jó ingyenes változat is. A neve Synfig és IDE KATTINTVA érhető el. Ez már kifejezetten komoly dolgokat is tud (csontozás, tweaking stb.). Könnyen akadhat olyan diák, akinek megjön a kedve a használatához.

    Bővebben...

  • Emberek leírása - Interaktív Family Guy játék

    Nyelvoktatás - 7 éve

    Írta: Prievara Tibor

    Ma egy nyelvtanulásban, kezdőknél használható, szerintünk vicces oldalt ajánlunk. Ha a testrészeket tanítjuk, vagy csak szeretnénk a képleírást gyakorolni - abban is az emberek leírását - akkor hasznos lehet a Family Guy Yourself ITT TALÁLHATÓ nevű alkalmazás, ahol összesen nyolc szempont alapján (pl. orr formája, vagy nadrág) szabhatjuk személyre az alakokat. Érdekes lehet akár azt kérni a diákoktól, hogy egy híres embert próbáljanak meg összerakni az elemekből, vagy akár persze saját magukat, ha ezzel nem okozunk nekik traumát, persze. Sőt, akár diktálhatunk is nekik, és ki kell választaniuk minden elemnél azt, amire mi gondoltunk. Ezt továbbgondolva, akár párban is csinálhatják - mindenki létrehoz egy karaktert, és mesél róla. Ennek alapján a pár másik tagjának ki kell találni, hogy hogyan is nézhetett ki a másik rajza. Viszonylag kevés idő a gép előtt, és sok-sok jól irányított, hasznos beszéd.

    Bővebben...

  • Rajzfilm 3D-ben

    Internet a tanórán - 8 éve

    Írta: Nádori Gergely

    toontasticA digitális történetmesélés egyik legjobb eszköze az animáció, a rajzfilm. Nagyon sok eszköz közül válogathatunk erre a célra, az egyik ilyen a Google Toontastic nevű mobil alkalmazása (ITT TALÁLHATÓ). Ebben válogathatunk meglevő hátterek és karakterek közül, de akár a sajátjainkat is elkészíthetjük. A karaktereket három dimenzióban jeleníti meg az app, így is mozgathatjuk őket. A felvétel egyszerű, kiválasztjuk a jelenet szereplőit és azokat mozgatjuk, miközben felvesszük hangot is. Pár perc alatt meg is van egy-egy jelenet, a vége pedig egy rendes kis rajzfilm.

    Bővebben...

  • Animációs program kicsiknek

    Internet a tanórán - 10 éve

    Írta: Nádori Gergely

    tblogFilmet csinálni mindenki szeret, hát még saját rajzfilmet! Az ABCya! oldalon egy olyan alkalmazást találunk, amit kifejezetten kisebbeknek találtak ki (IDE KATTINTVA). Nagyok a gombok, látványosak a színek és sok előre elkészített kedves rajzot, hátteret is használhatunk. Összesen száz kockából állhat a képünk, de ez elég is sok mindenre. Az egyetlen hibája, hogy a feliratok készítésénél nem ismeri fel a magyar karaktereket, de ez például az ovisok számára nem jelent gondot. Az elkészült filmet gif állományban tölthetjük le, így könnyen beilleszthetjük egy weboldalba vagy az osztály blogjára is.

    Bővebben...

  • Képregény, képregény, képregény

    Nyelvoktatás - 12 éve

    Írta: Prievara Tibor

    Történetmesélést tanítottam (volna) egyszerű képregények alapján, de kiderült, hogy nem is olyan könnyű olyan képregéyneket találni, amelyek elég egyszerűek, van történetük és lehet róluk B1 szinten beszélni. Addig keresgéltem, mígnem összegyűlt 15-20 olyan oldal, ahol vagy képregényeket lehet olvasgatni, letölteni, vagy éppen saját magunk készíteni. A lapozás után szólunk az összes érdekesnek és/vagy hasznosnak talált oldalról. Sok van, érdemes lapozni :)

    Bővebben...

  • Mesélj még! - Mese szoftver tanulói laptopokon

    Internet a tanórán - 12 éve

    Írta: Prievara Tibor

    „ Mesélj még!” Nagyon gyakran hangzik fel ez a mondat az osztályunkban. Nagyon sok mesét olvastunk már közösen. Ha időnk engedi, szinte minden nap beköltözünk egy mese idejéig a mesesarokba, jó idő esetén a fenyőfáink árnyékába. Idén végre eljött az idő, hogy mindenki a könyvtárból a maga által választott könyvet olvashassa el. Nagy élmény volt megtalálni a saját mesénket és egy egész könyvet kiolvasni, aztán ajánlani a többieknek és a mások könyvét is elolvasni. Mostanság „Máté Angi: Volt egyszer egy” című mesekönyve a közös olvasmányunk. Az olvasás és írás órát tömbösítettük s a mesénk után a csoportok a kíváncsi kockáinkon lévő kérdőszavakkal (Ki? Mi? Milyen? Mikor? Hol? Hogyan? Mit csinál?) játszottak és tettek fel egymásnak a mesével kapcsolatos kérdéseket.(további érdekességek, valamint az ingyenes meseíró szoftver linkje a lapozás után! - a szerk.)

    Bővebben...

  • Simon és a macskája - videók

    Nyelvoktatás - 14 éve

    Írta: Prievara Tibor

    A Bookline nevű online könyvesbolt karácsonyi slágerlistájának egyik majdnem dobogós helyezettje az a könyv, amelynek Simon's Cat a címe. A könyv ember és macska kapcsolatát dolgozza fel, és rajzfilmsorozat formájában is létezik. A Simon's Cat rajzfilmek sok epizódját IDE KATTINTVA találjuk, míg a hivatalos weboldal (interjúval stb.) ITT TALÁLHATÓ. A rajzfilmek kb. 2 percesek, nem beszélnek bennük, elég viccesek, és jól használhatóak nyelvórán. Az első link egyébként éppen egy karácsonyi epizódra mutat. Természetesen a macskákkal szemben sem árt az óvatosság, IDE KATTINTVA egy összeállítást találhatunk azokról a jelekről, amelyek egyértelműen arra utalnak, hogy a macskánk merényletet készül elkövetni ellenünk (pl. amikor dagaszt rajtunk a macska, akkor igazából a belső szerveink gyengeségeit próbálja kitapasztalni ... (sajnos angolul van az oldal).

  • Rejtély, nyomozás játék - tíz weboldal ...

    Tíz weboldal... - 14 éve

    Írta: Prievara Tibor

    Mai gyűjteményünkben tíz olyan oldalt ajánlunk, amelyek rejtélyt, nyomozást ígérnek. Leginkább számítógépes játékok formájában. Éppen egy detektíves, misztikus hétvégi angoltábor programjának összeállításán dolgoztam, és ilyen játékokkal gondoltam egy estét eltölteni a gyerekekkel. Persze nem kell ahhoz feltétlenül számítógép, hogy gyilkososat játszhassunk a gerekekkel, de a történet szálainak bonyolultsága sokkal egyszerűbbé teszi a kivitelezést. Elsőként a SLEUTH nevű játékot próbáltam ki, szerintem elég jó, hosszú időt vesz igénybe, és nem kiszámítható, hogy mikor mi fog következni, szóval játék közben mi is meglepődhetünk (IDE KATTINTVA található). További kilenc játék a lapozás után!

    Bővebben...

  • Internet Archive

    Letölthető anyagok - 14 éve

    Írta: Prievara Tibor

    Az Internet Archive gyűjteménye mindennek, ami ingyenesen (legálisan!) letölthető. Bátran induljunk neki, és böngésszünk az ezerszám található rövidfilmek, rajzfilmek, dokumentumfilmek között. Temészetesen megvannak az oldal hátrányai is: mivel ingyenesen elvihető, bármire használható filmeket tartalmaz, ne keressük a legújabb How I met your mother részt, viszont rengeteg érdekességre akadhatunk. Én használtam már az Underdog klasszikus rajzfilmsorozatból részleteket, de töltöttem le az ötvenes évekből amerikai 'atomtámadás esetén teendő' tájékoztató filmet is (elég félelmetes!).

    Bővebben...

  • BBC animációk, videók

    Internet a tanórás - 15 éve

    Írta: Prievara Tibor

    Nem tudunk betelni a BBC anyagaival. Szerencsére nem is kell, mert mindig akad valami érdekes újdonság, amiről édemes írni (vagy nem is újdonság, csak egyszerűen csak most vettük észre). Nos, ma a BBC Science Clips oldalára hívjuk fel mindenki figyelmét, nem is feltétlenül term.tud. tanításához, hanem angolórákra. Rengeteg kis videót találhatunk az oldalon, korosztályonként osztályozva. Például a legkisebbeknek szánt anyagok közül az emberi test részeit bemutató flash animációt remekül lehet nyelvórán használni.