• Tematikus kereső az érettségi feladatokból

    Hírek - 8 hónapja

    Írta: Prievara Tibor

    Bár már nincs olyan sok idő az érettségiig, a véghajrára talán hasznos lehet ez az oldal, ahol az eddigi érettségi feladatok adatbázisba vannak gyűjtve, és kereshetőek. Ráadásul mindez a praktikus, esztétikus (mondjuk elég kézenfekvő) fejlesztés onnan jött, ahonnan a legkevésbé számíthattunk rá - az Oktatási Hivatalból! Tegyük fel, hogy szeretnék történelemből a kiegyezéssel kapcsolatos feladatokat megoldani, csak beírjuk, hogy 'kiegyezés' a keresőbe, kiválsztjuk, hogy emelt, vagy középszintű feladatokat szeretnénk, kattintunk, és huss, máris kilistázódik az összes ezzel kapcsolatos feladat, mellette a megoldókulccsal. A ffelvételi feladatkereső a frappáns Felvételi Feledatkereső névre hallgat, és IDE KATTINTVA lehet használni. Használjuk, jó!

    Bővebben...

  • Rengeteg és egyre több cikk, tipp, trükk a gamifikációhoz

    Tippek, trükkök - 2 éve

    Írta: Prievara Tibor

    A magyar gamifikációval foglalkozó oldalak közül a legújabb, és a legkomplexebb szolgáltatást kínáló a MotiMore (www.motimore.com). Mivel azt látjuk, hogy egy gamifikált értékelési rendszer bevezetését mindig nagyon sok kérdés előzi meg, megkértük az oldal látogatóit, illetve a MotiMore Gamifikációs Akadémia résztvevőit (közel 500 tanárt), hogy írjanak kérdéseket, nehézségeket, amelyek nekik gondot okoztak. Ebből egy hatalmas (többezer kérdésből álló) adatbázist építettünk, rendszereztük a problémákat, és elkezdtük ezeket feldolgozni a MotiMore Blog-ban. Már most is elég sok olvasnivalót találtk (bár még csak most indult), de csak most fog igazán beindulni a blog, érdemes megnézni, ezt IDE KATTINTVA tehetitek meg!

    Bővebben...

  • Kreatív képek adatbázisa - Once Upon a Picture

    Internet a tanórán - 4 éve

    Írta: Prievara Tibor

    A Once Upon a Picture ITT TALÁLHATÓ nevű portál egy rendkívül érdekes gyűjtemény. Itt nem a szokványos képeket tölthetjük le tízezrével, hanem gondosan válogatott, módszertanilag csoportosított, kérdésekkel, órai felhasználásra előkészített, tematikus adatbázist találhatunk. Így már nem is fáj, hogy nincs több ezer kép, hiszen bármelyik elem kiváló órai segédlet lehet. Választhatunk karaktereket, fikciós vagy éppen lyan képeket, emlyek segítségével érzéseket, gondolatokat tudunk előhívni. Összességében, ez egy elég érdekes oldal, lehet, hogy csak 10-15 jól használható képet találunk majd rajta, de az a 15 kép biztosan segít majd egy óravázlat összeállításában.

    Bővebben...

  • Feléledt a British National Corpus

    Internet a tanórán - 5 éve

    Írta: Prievara Tibor

    Több mint 10 évvel ezelőtt az egyik rendkívül hasznos, autentikus adatbázis angolul tanulók és angoltanárok számára a British National Corpus volt, ami nem más, mint egy hatalmas gyűjtemény angol szövegekből, amelyben kereshettünk kedvünkre. Lehetett például 500 'cat' (azaz macska) szót tartalmazó példamondatot gyűjteni pillanatok alatt. Akinek fontos, hogy az élő, valódi angol is megjelenjen az óráin, évekig siratta miután egy ideig nem volt elérhető. Most, ismét lehet keresni benne, akár egyes szavak különböző jelentéseit is lehet ezzel kutatni diákokkal, illetve szókapcsolatokat, szerkezeteket tudunk nyomozni. Világos egyértelmű, és nagyon hatékonyan, gyorsan használható. Nem utolsósorban ITT TALÁLHATÓ.

    Bővebben...

  • Worldphoto.org - szebbnél szebb képek

    Letölthető anyagok - 5 éve

    Írta: Prievara Tibor

    A Worldphoto.org oldalon (ITT TALÁLHATÓ) rengeteg válogatott képet találhatunk. Ezek mind versenyművek, profi, vagy amatőr kategóriában. A fenti link egyenesen a galériákhoz visz, ahol választhatunk, hogy a profi vagy az amatőr művek között böngészünk, illetve a kategóriát is kiválaszthatjuk. Kicsit sokat kell kattintani, amíg egy-egy fotósorozathoz eljutunk, de megéri. Az egyes képekhez nem is, de a sorozatokhoz tartozik leírás, magyarázat. Kreatív, természetfotók, épületek vagy akár aktuális események is lehetnek a képsorozatok témái. Angolórán kimeríthetetlen forrása az anyagoknak ez az oldal, de érdemes szemezgetni, kiválasztani néhányat, majd a képek alapján megpróbálni összerakni az eredeti történetet - vagy egy újat, amit össze lehet hasonlítani a 'jó' megoldással.

    Bővebben...

  • Ingyenes felhasználható képek adatbázisa

    Letölthető anyagok - 5 éve

    Írta: Prievara Tibor

    Egyre több a fizetős oldal - és ez sokaknak nagy bánata. Nekem igazából nem, én sokkal szívesebben fizetek pár ezer forintot havonta azért, hogy bármikor, garantáltan jó minőségben meg tudjak nézni sok százezer film és sorozat közül válogatva bármit, mint hogy rossz minőségű, illegális online stream-eket vadásszak, és lefagyjon az ad block mire a filmhez érek. Mindenestre érezhető, hogy talán ez elkezdett változni, és ma már kevesebben tartják felháborítónak a felvetést, hogy online szolgáltatásért is fizessenek. Üdítő azonban néha az ingyenes adatbázisok párakapujában felfrissülni néha, ezért ma a Public Domain Pictures oldalt ajánljuk (ITT TALÁLHATÓ ), ahol rengeteg képet találunk, kategorizálva, és ezeket iskolai projekekhez (de még üzleti céllal is) felhasználhatjuk, elvihetjük. Annyi megkötés van, hogy nagy felbontásban már fizetni kell értük (0.5 dollár körüli árat), de ha online szeretnénk használni őket, tökéletesen elég a kisebb felbontás is. Kellemes böngészést :)

    Bővebben...

  • KissPNG - rengeteg ingyenes kép

    Tippek, trükkök - 6 éve

    Írta: Prievara Tibor

    A Kisspng nevű oldal (ITT TALÁLHATÓ) egy ingyenes képgyűjtemény, ahol (személyes, iskolai használatra) rengeteg PNG kiterjesztésű képet tölthetünk le. A PNG azért nagyon jó formátum, mert a háttere ezeknek a képeknek átlátszó, azaz nagyon szépen néznek ki, ha bárhová beillesztjük őket, és egyszerű animációkat teszünk hozzájuk, kifejezetten profi kis rajzfilmeket, vagy illusztrált történeteket lehet készíteni. Érdemes ránézni az oldalra, és ha iskolai projekteket szeretnénk - szerzői jogok megsértése nélkül - készíteni, megoldás lehet.

    Bővebben...

  • Remek videók (time lapse (sok)mindenről!)

    - 6 éve

    Írta: Prievara Tibor

    Remek videócsatornát ajánlunk ma mindenkinek, amelyet rengeteg tantárgy tanításában használhatunk fel. A Temponaut csatornát (ITT TALÁLHATÓ), ahol több száz remek videót találhatunk arról, hogy az idő mit tesz, és hogyan működik. Gyümölcsök oxidálódása, mit tesz az idő a gyertyával, Rejkjavikkal, vagy éppen az északi fénnyel. Rendkívül látványos, érdekes videók, folyamatok illusztrálására kiválóan működik.

    Bővebben...

  • National Archives - kiegészítő tananyagok másképpen

    Internet a tanórán - 6 éve

    Írta: Prievara Tibor

    Sokat gondolkozom azon, hogy a nagy gyűjtemények részéről milyen forrásokkal lehetne hatékonyan segíteni a 21. századi iskolai munkát. Ehhez sajnos ismét Angliáig kellett virtuális utazást tennem, ahol a Natinal Archive történelmet tanító forrásaival találkoztam (MEGPEDIG ITT ). Nem kell mást tennünk, mint kiválasztani a korszakot, a diákok évfolyamát, és pár kattintás után máris az autentikus források között böngészhetünk. Projektmunkára kiváló, én nagyon szeretem az egyik régebbi anyagukat, a Heroes and villains gyűjteményt, ahol hatalmas vitákat lehet generálni az osztályban, például arról, hogy Drezda bombázásánál igaza volt-e Churchill-nek, vagy éppen Hruscsov vagy Kennedy volt a 'hős' a kubai rakétaválság idején. Mindehhez viszonylag kiegyensúlyozott forrásokat kapunk, szerintem öröm így történelmet tanulni (ez mondjuk nem mindig tükröződik a diákok arcán, de sebaj :)

    Bővebben...

  • Fluiddata - az angol nyelvi adatbázisok szerelmeseinek

    Nyelvoktatás - 7 éve

    Írta: Prievara Tibor

    A Fluiddata oldala (ITT TALÁLHATÓ) minden korpusz-függő nyelvtanár álma, de a mezei tanuló is jól járhat vele. Egy keresőmotorról van szó, amely sok millió kifejezésre ad pillanatok alatt audió anyagot. Évtizedekre visszamenőleg lehet keresni a hatalmas adatbázisban a hangfájlok között. Kipróbáltam: a love szó például közel 3 millió alkalommal található, és ehhez helyenként hosszú adásokat is végighallgathatunk. Ami még jobb ennél: ahányszor szerepel a szó a hanganyagban, annyiszor jelenik meg egy csík a hangfelvételen, így oda tudunk kattintani. És még itt sincs vége, hiszen a hangfelvétel mellé minden esetben kapunk szöveget is, automatikusan megjelenik ugyanis a szöveg átirata a hanganyag felett.

    Bővebben...