Tervezzünk 3D-ben, de mit?
Internet a tanórán - 2025. január 13.
Egyre több iskolában van már 3D nyomtató, kezdetben mindenki innen-onnan letöltött modelleket nyomtat ki vele, de oktatási szempontból az a legérdekesebb, ha a diákok megtanulnak maguk tervezni tárgyakat. Nem könnyű azonban olyan témát találni, olyan ötlettel előállni, ami megcsinálható, izgalmas és felkelti a diákok érdeklődését. Mutatunk egy olyan oldalt, ahonnan bőven lehet öltleteket szerezni és még a diákok motiválásában is kifejezetten hasznos lehet.
Nagyon sok cég gyár 3D nyomtatókat és a működésük alapelveiben, tulajdonképpen a használtukban nincs nagy különbség közöttük. Úgy nyomják ki az olvadt műanyagot, ahogyan azt a modell megkívánja. Amiben nagyobb változatosság lehet az egyes gyártók között, az a cégek filozófiája, hozzállása a felhasználóihoz.
A mi tapasztalatunk szerint ebben kiemelkedik a cseh Prusa, amelyik nem csak remek nyomtatókat gyárt és nem csak szuper ügyfélszolgálatot működtet, hanem nagyon sokat foglalkozik a felhasználók közösségével is. Az általuk létrehozott Printables oldal (ITT TALÁLHATÓ) egészen kiváló gyűjteménye a 3D nyomtatásra szánt modelleknek, de sokkal több is ennél. Ami miatt most felhívjuk rá a figyelmet, azok az oldalon rendszeresen zajló versenyek (ITT AZ OLDALUK), havonta kétszer írnak ki valamilyen témát és hirdetnek győzteseket is. Már csak azért is érdemes körülnézni, mert egészen remek témák sorakoznak itt, amik között biztosan van a diákoknak izgalmas is. Ráadásul a korábbi pályázatokból jól látszik, hogy milyen sokféle szinten lehet érdekes dolgokat csinálni és, hogy az ötlet sokkal többet számít, mint a professzionális modellezési ismeretek.
Az éppen futó versenyekben pedig bátran vehetnek részt a diákok, a megmérettetés kifejezetten jó motivációs erő lehet.