Egy twitterező evolúciója
Vezércikk - 2011. február 28.
Az igazság az, hogy nagyon nehezen vettem rá magam a Twitter használatára. Abban az időszakban indult, amikor éppen azon gondolkodtam, hogy nem tudok (nem akarok) több információt befogadni - semmiről. Aztán, (részben kötelességtudatból) mégis regisztráltam. Majd hónapokig vissza sem néztem, illetve nem csináltam semmit. Mostanra a Twitter lett a szakmai tájékozódás egyik központja számomra, és éppen azon gondolkodtam, hogy ezt a folyamatot hogyan lehetne leírni, amikor megtaláltam egy Cale Birk néven publikáló edublogger leírását. A lapozás után található 'A twitter-felhasználó evolúciója' címet viselő rövid írás Cale Birk posztján alapul, saját kiegészítésekkel.
Az alábbi egy 4 hónapon át tartó belső monológ egyes fázisainak a dokumentációja:
- Mit is keresek én itt?
- Mi az, hogy 'követni' valakit? Hogy a fenébe tudok követni? És engem ki követ?
- 0 ember követ ... ha most kitwittelek valamit, akkor tulajdonképpen magamnak írok?
- Na, van egy követőm (hogyan talált rám vajon??)! Na, akkor most írjunk valami okosat ... hopp, a 'sójom' ly ... na mindegy, most már kint van
- Na, van egy jó kis oldal, ezt megosztom ... de ez biztosan nem fog beleférni a 140 karakterbe.
- Tweetdeck? Állítólag azt használják, én is megpróbálom letölteni - ezt le kell tölteni, nem?
- És akkor nekem is profi rövid linkjeim lesznek? (pl. bit.ly - nagyon menő ... nekem is kell ilyen)
- Na, ha nem követnek, majd követem én őket! Hogyan találok olyan embert, akit érdemes követni? Megvan! Beírom a nevüket a keresőbe. Hoppá, ez nem megy, más a Twitter nevük, mint a valódi nevük. Most mit csináljak?
- Jó, akkor keressünk témára (pl. education). Na, itt már írnak érdekeseket. Ha rákattintok arra, hogy Follow, akkor azt követem. Nézzük ... IGEN! Tudok követni embereket, ráadásul az alapján, amiről twittelnek. Klassz!
- Á, most már értem, milyen okos ... elkezd ajánlgatni olyanokat, akik érdekelhetnek. Nézzük, ez nagyon jó, máris van 15 követnivaló emberem. Ez már valami.
- Még nem elég, úgyhogy nézzünk 1-2 embert, akiről tudom, hogy twitteren van, és hasonló dolgok érdeklik, mint engem. Na, van is itt 2 kolléga. Nézzük, hogy ők kiket követnek, hátha nekem is érdekesek.
- Most már értem, hogy miért fontos az, hogy leírást adjak magamról. Én is ez alapján választok magamnak követendő embereket.
- Most már van 50-60 ember, akiket érdemes követni. Csodák csodája sok közülük 'visszajelölt', és ő is követ engem. Hurrá!
- Csak azt kellene valahogy megtudnom, hogy mi az ördög ez a # jel. Nagyon sokan teszik a twit-jeik mögé. Rákerestem, a neve hashtag. Ha jól látom, ez nem más, mint egy tematikus kereső, azaz nem csupán emberekre tudok keresni, hanem témákra is.
- Nézzük, hogy az ismerőseim milyen hashtag-eket használnak. Van az education, de van edchat is. Magyarul? Jé, van magyarul is #huedchat, ide magyarul lehet írni. Remek, akkor most már van közönségem, és én is tudok embereket követni. Így már több az érdekesség, mint amennyit el tudok olvasni egy nap alatt!
- Most látom, hogy a #chat hashtag-ek mintha élő beszélgetéseket jelentenének. Beleszólok, én is kiteszem az #edchat hashtag-et, megnézzük, hogy mi lesz. Hoppá, megjelenik, amit írtam, és már válaszolt is rá valaki.
- Namost, mi lenne, ha kérdeznék a chat-en valamit az emberektől? Mondjuk: videó kellene egy órához. Wow, 2 perc alatt válaszolt valaki. Ez nagyon nagy. De szóltak, hogy ne offoljak ... ja, hogy itt bizonyos témákról lehet bizonyos időkben beszélgetni? Akkor ez olyan, mint egy továbbképzés. Legközelebb is benézek, kár, hogy minden este, vagy éjszaka van ... hiába, forog a Föld.
- Igazából érdekesebbek azok a twitek, ahol van valami link is ... én is ilyeneket teszek ki.
- Húha, most van 100 követőm szerte a világból, és én is követek 150 embert, Rendszeresen nézek kb. 10 hashtag-et, és ha van időm, benézek a chat-re is szerdánként. Ingyenes szakmai továbbképzés, nem?
- Most mondta valaki, hogy mi is az a PLN (personal learning network). Magyarul mi lehet? Személyes tanulási háló? Akkor most nekem is lett egy ilyen, nem egész 4 hónap alatt?
Ha bármi kérdésem van, választ kapok rá, sőt, ha a twitjeimhez hozzáírom, hogy #huedchat, akkor a TanárBlog főoldalán is megjelenik a Közösségi hírek rovatban.