Járd újra, Samu! - kvízjáték a Facebook-on

Internet a tanórán - 2011. november 9.

Írta: Prievara Tibor

A Lillafüreden tartott PIL Fórum vacsoráján játszahattunk a Nemzeti Tankönyvkiadó ingyenes Facebook app-jával, a Járd újra, Samu! című kvízjátékkal (ITT TALÁLHATÓ). Az estének több tanulsága is volt számomra; először is kérdés, hogy mennyire innovatív, izgalmas megoldás egy feleletválasztós tesztmotor. Valószínűleg 2011-ben nem kifejezetten az. Gondolkoztam aztán azon is, hogy érdemes-e 150 tanárt egy légtérben ráengedni egy ilyen játékra - a válasz: nem biztos. Végül pedig régmúlt PhD óráimat idéztem fel, ahol a tesztírás csínját-bínját tanultuk, és itt is bebizonyosodott; ennek is megvannak a maga szabályai, és látszik, ha kihagyunk lépéseket. Az ötlet egyébként annyi, hogy kvízkérdések segítségével újra kijárhatjuk az általános iskolát. Vajon sikerülne-e? További gondolatok és langyos fanyalgás a lapozás után!

Kétségtelenül pozitív, hogy az NTK megpróbál izmos Facebook jelenléttel megfelelni a kor kihívásainak. Nem is néz ki rosszul a Facebook oldaluk. A játék azonban Lillafüreden - véleményem szerint - igencsak leszerepelt.

Természetesen nincsen adatbázis hiba nélkül. Az azonban már gond, ha az előkerült 20-25 kérdésből 4-5 nyilvánvalóan hibás. Volt teljesen egyértelműen hibás kérdés: pl. az, ahol helyesírási hibákat kellett felismerni, és a mi csapatunk (mert hogy csapatban játszottunk), meggyőződéssel beírta, hogy a dícsér helytelen, mert hogy az rövid 'i', de a megoldás szerint ez tévedés. A helyesírási szótár szerint viszont nem. Hasonló volt még az eset, amikor biológia tanárok próbáltak meg elkeseredetten tiltakozni a méhecske csáprágója ellen, de hiába. Ezekkel az a gond, hogy nyilvánvaló tárgyi tévedéseket tanítanak meg, mint helyes megoldást.

Az is kiderült, hogy teszteket írni mégsem olyan egyszerű, még feleletválasztósakat sem. Azon csak magamban gondolkoztam el, hogy egy nyelvi tesztkönyv írásakor például feltesszük-e azt a kérdést, hogy érdemes-e egy olyan könyvet készíteni, amely 3/4 részben helytelen - esetenként értelmetlen - nyelvi szerkezeteket tartalmaz. És ugyanez igaz az online tesztmotorokra is!