Photosynth - Ismerje meg a képnézegetés új dimenzióját!
Internet a tanórán - 2011. január 9.
A PhotoSynth segítségével úgy tekintheti meg az egy helyszínen készült képeket, mint ha ott járna. A rendszer feldolgozza a fel töltött fotókat, és az átfedések segítségével elhelyezi azokat a térben. Járja be osztályával azokat a helyeket is, ahova nem jutnak el osztálykirándulásaik során. Ismerjék meg a sydneyi Operaházat vagy a Golden Gate hidat közvetlen közelről.
Használat
Látogasson el a http://photosynth.net oldalra. Itt böngészheti a feltöltött képeket. Ha valamilyen konkrét helyet szeretne megnézni, írja be a hely nevét a lap tetején található keresőbe. Találhat Photo Synth tartalmakat a http://bing.com/maps oldalon is. Kattintson a bal oldalon található Explore 3D photo experiences gombra. Ekkor a térképen megjelennek az adott helyszínen készült Synthek.
Panorámaképek
Az oldalon két típusát találja a képeknek. A panorámaképek az egy pont körül körbefordulva készített képekből állnak össze. A gombok vagy az egér segítségével bármelyik irányba nézelődhet. Ahol elérhető, a képtől jobbra látható a kiemelt részletek listája. Húzza az egeret valamelyik fölé. Néhány pillanat múlva megjelenik a kiemelés neve és egy rövid meghatározás. Kattintson valamelyikre, és a program odafordítja a nézetet. Az épp megtekintett kiemelés körül fehér keret látható.
PhotoSynthek
A másik típus az úgynevezett PhotoSynth. Ezek a synthek jelentik az áttörést a képnézegetésben. A panorámaképekkel ellentétben itt nem egy pontból nézhet több irányba, hanem magát a témát járhatja körbe, több nézőpontból. Izgalmas részleteket fedezhet fel, akár egészen közelről nézve. Az egymást átfedő képek halványan jelennek meg. Ha elérhető egy közelebbi kép az egér mutatója alatt, fehér négyszög jelenik meg. Kattintson a négyszögre a részletes felfedezéshez.
Amikor az oldalon nézelődik, megnyitás előtt láthatja, hogy az adott Synth panorámakép vagy PhotoSynth. Az alul talál ható Panorama felirat jelöli a panorámaképeket, mellette pedig látható, hogy milyen felbontású a kép. Minél nagyobb, annál részletgazdagabb a kép. Ha azt látja például, hogy: 39 Photos – 56% Synthy, az egy 39 képből álló PhotoSynth, amely 56%ban körbejárható. Érdemes a 100%ot megközelítő és minél több képet tartalmazó syntheket megtekinteni.
Saját panorámák és PhotoSynthek készítése
Nyissa meg a http://photosynth.net oldalt. Kattintson a lap jobb felső sarkában az Upload gombra. Döntse el, hogy milyen típusú képet szeretne készíteni. PhotoSynth készítése. Nézze meg jobb oldalon a videót, ahol a gyakor lat ban láthatja, hogyan készíthet jó synthet. Ha elkészül tek fényképei, kattintson a Create a Snyth gombra. Lépjen be Windows Live IDjével (amivel a Messengert, Fotótárat vagy SkyDrive fiókját is elérheti, a Windows Live szolgáltatásairól részletesen olvashat egy későbbi posztunkban!), és kattintson a Start a new synth gombra. Húzza fényképeit a feltöltő program ablakába, és adjon nevet, illetve meghatározást művéhez. A Visibility alatti menüben kiválaszthatja, hogy Public, azaz min den ki által látható legyen, vagy Unlisted, azaz csak azok láthatják, akiknek elküldi a synthet. Érde mes a Public lehetőséget választani, hogy minél gazdagabb legyen a közös tartalom. Ha készen áll, nyom ja meg alul a Synth gombot.
Panoráma készítése
Panoráma feltöltéséhez telepítenie kell az Image Composite Editort (ICE). Amikor megnyomta a http://photosynth.net oldalon az Upload gombot, a „Want to upload a single Panorama?” kérdés alatt kattintson jobb oldalon a „get it here” feliratra. A megnyíló lap bal oldalán a Download felirat alatt töltse le az Ön rendszerének megfelelő 32 vagy 64 bites változatot. Ha feltelepítette, indítsa el a Start menüből a Microsoft ICE programot. Nyissa meg a panorámához készített fotóit tartalmazó mappát, és húzza be azokat a Microsoft ICE ablakába. A program feldolgozza a képeket, és automatikusan elkészíti a panorámaképet. Ezt elment heti számítógépére, vagy feltöltheti a Photo Synth oldalra. Ha az oldalra tölti fel, kevesebb torzítással tekintheti meg bárki a világon, hihetetlen sebességgel. Ha kiemeléseket akar adni a képhez, a http://photosynth.net oldalon kattintson a My PhotoSynths gombra, nyissa meg a panorámát, és nyomja meg alul az Edit this Photosynth gombot. Itt beállíthatja annak földrajzi elhelyezkedését is, hogy a Bing Mapsen meg jelenhessen.
Tippek: Használja bátran a PhotoSynthet a minket körül vevő világ megismerésére, készítsen synthe ket környezetéről, és mutassa be azokat a világnak. Iskolai versenyek feladata is lehet, hogy a diákok minél részletesebb photosynthet hozzanak létre, vagy panorámát egy híres helyről, vagy akár az iskoláról, tantermükről.