Ultimátum-játék

Internet a tanórás - 2013. február 20.

Írta: Nádori Gergely

A napokban sok szó esik az erkölcstan oktatásáról és bár a tankönyv még nem jelent meg hozzá, mégis bemutatnánk egy olyan oldalt, ami kifejezetten hasznos lehet a tárgy tanításában. A Virginia Egyetem oldalán található (IDE KATTINTVA) az az online ultimátum-játék, amivel könnyen bemutathatjuk a diákoknak az erkölcsös viselkedés hasznát és értelmét. Az ultimátum-játék nagyon egyszerű, ketten játszák, az egyik játékos kap 10 dollárt (vagy 10 csokit)és szabadon eldöntheti, hogyan osztja el kettejük között. A másik játékos dönthet, elfogadja a felosztást vagy sem. Ha beleegyezik, megkapja az adott összeget, ha nem, akkor senki nem kap semmit.

Hogy jön ez az erkölcshöz? Úgy, hogy erkölcsi megfontolásaink teljesen irracionális viselkedésekbe hajszolnak bele. A racionális ugyanis az volna, ha a fogadó elfogadna minden ajánlatot, ami nullánál nagyobb. Ha nem fogadja el, úgysem kap semmit, tehát még mindig jobban jár a legkisebb összeggel is. Az ajánlattevő számára a racionális lépés pedig a lehetős legkisebbet (egy dollárt) ajánlani, mivel így maximalizálhatja a nyereségét. Mégsem így működünk, az ajánlattevők többsége a 6-4 osztozkodást ajánlja fel, a fogadók pedig a leggyakrabban visszautasítják a nagyon aránytalan ajánlatokat. Valamiféle beépített erkölcsi érzék tol minket a fair viselkedés felé.

Az oldalon regisztrálnunk kell, de ehhez semmi másra nincs szükség csak az e-amil címünkre. Ha regisztráltunk, az admin oldalon (IDE KATTINTVA) készíthetünk elő egy új játékot. Nem csak az ultimátum-játékot választhatjuk, nagyon sok más szabályú és izgalmas kísérletet is kipróbálhatunk. Ha beállítottuk a paramétereket, kapunk egy kódot, ami a kísérlet azonosítója. A diákoknak ezt a kódot kell megadniuk a belépő oldalon (ITT) és már osztogathatják is egymás közt a virtuális dollárokat.

Izgalmas lehet az az erkölcstan-óra, ahol ez is előkerül.