Interaktív tananyagelemek – Mindentudás Egyeteme 2.0

Internet a tanórás - 2011. október 22.

Írta: Nádori Gergely

Íme egy hirdetés. Egy nem fizetett hirdetés, egy szabadon és ingyen felhasználható szolgáltatásért. A Mindentudás Egyeteme legújabb szemesztere is már a múlté, mégis kevesen tudják, hogy elég sok kiegészítő anyag készült el a nagysikerű sorozathoz. Sok szó esik a megújult előadásokról, a feldolgozás módjáról és a weboldalról, de méltatlanul kevés arról a 16 középiskolásoknak és tanáraiknak célzott elektronikus tananyagról, melyek a mindentudas.hu oldalról érhetők el (IDE KATTINTVA). Regisztráció szükséges, de akár egy Google diókkal vagy Facebook azonosítóval is be lehet lépni.

A tananyagok majd minden középiskolában oktatott tárgyhoz kapcsolódva kínálnak kiegészítő anyagokat. Előadásonként mindegyik tartalmaz 6-10 interaktív táblán is használható játékos feladatot, mely egyszerű matematikával számolva is legalább 96 ingyenesen és minden táblán lejátszható feladatot jelent. Jelentem, ennél jóval több van. Minden feladat mellé készült egy módszertani segédlet is, mely részletezi az adott feladat segítségével elsajátítható tananyagrészeket. Jelzi mely témához és tantárgyhoz kapcsolható leginkább, és persze megmutatja a helyes megoldásokat is.

A tananyagok a középiskolások számára nyújtanak segítséget. Segítenek megérteni az elhangzott tudományos előadásokat és elhelyezik azokat az általuk ismert ismeretanyagban. Rövidek, könnyen feldolgozhatóak. A tananyagokat kiegészíti egy tesztsor is, mely inkább önellenőrzésre szolgál. Az előadástervező pedig a tanárokat kényezteti, de persze a diák is összeállíthat segítségével egy kiselőadást.

A feladatok egy része táblai munka során egy-egy tanulóval végigvihető, de sok olyan van, mely az osztály együttműködését kívánja és közösen található meg a jó megoldás.

Hogy mi volt a cél ezek elkészítésekor? Olyan, a közoktatásban használható tanegységeket készíteni, melyek kapcsolódnak a Mindentudás Egyteme 2.0 témáihoz és közelebb hozzák azokat a középiskolás korosztályhoz is. Ennek farvizén olyan muníciót biztosítani a pedagógusoknak, amelyet felhasználhatnak óráikon, de akár otthoni felkészüléshez is javasolhatnak.

Olyan gyűjteményt találhatunk itt, amelyből mazsolázva, egy-egy darabot kiemelve színesebbé, érdekesebbé tehetők az órák. A tanegységek akár közvetlenül a weboldalról is elérhetők, de ha szükséges letölthetők saját számítógépre is, így akár internetkapcsolat nélküli teremben is használhatók. Sőt még csak interktív tábla sem kell hozzá, hiszen tökéleten működik bármilyen számítógépen és monitoron megjelenítve.

Ezzel a cikkel azt szeretném elérni, hogy tudomást szerezzenek erről a nagyszerű lehetőségről a tanárok és kedvük szerint válogassanak másfél év kemény munkájának terméséből.

A tananyagok elérhetők: http://mindentudas.hu/etan

Kiegészítés: a cikk szerzője a Mindentudás Egyeteme 2.0 projekt tananyagfejlesztést irányító munkatársa volt.