Lőrincz Tamás - személyes tanulási háló

Internet a tanórás - 2010. október 8.

Írta: Prievara Tibor

Íme egy rövid közvetítés az IATEFL Hungary konferenciájának egyik érdekes előadásáról. Egyébként a konferencián a TanárBlog is képviseltette magát, ahol - többek között - Nick Peachey-vel együtt próbáltunk válaszolni a lelkes közönség kérdéseire. A következőkben megpróbálom összefoglalni Tamás gondolatait, aki a TanárBlogon egy eddig némileg elhanyagolt témával foglalkozott, ez pedig az ún. Personal learning network', ami magyarra fordítva (Németh Nóra fordításában) kb. 'személyes tanulási háló'-t jelent. Hogy mi is ez pontosan, és hogyan hasznosíthatjuk iskolai életünkben, arra a lapozás után igyekszünk megfelelni.

Nos, következzék az előadás során készített jegyzeteim bővített változata:

Az IATEFL Hungary előadássorozatának második előadója ő, aki - saját bevallása szerint - 'csak' egy tanár ... . Lássuk, mit is mond.
Nagy Prezi rajongó az előadó, ami nem baj (mostantól van a Preziben együttműködésre is, szóval még csak jobb lett. A szerk.).
A tanárok tanulási folyamatát elemezzük röviden:először megtanuljuk a szükséges 'készségeket', majd megpróbáljuk használni ezeket. Logikus! Itt aztán kialakul a tanárok saját személyes 'tanár' hite.
Érdekes, hogy Preziben van az előadás - eddig többször eszembe jutott (ismét) máős előadásokon a 'Powerpoint általi halál' című cikkünk ..
Áttérünk a Twitterre - Tamás szereti. Hátha engem is rávesz. A twitter nem mindig működik - vagyis tele van az is haszontalan, talán felesleges dolgokkal. Ami viszont tényleg érdekes, az az, hogy hogyan alakult ki az előadó PLN-je (ami a 'personal learning network' rövidítése.

(Itt meg kell állnunk egy pillanatra, hogy a PLN hasznát megérthessük. Egyre többen, egyre speciálisabb tudásra vágynak. A saját szűkebb szakterületünk évente legfejlebb 1-2 konferenciával kényeztet minket, valamint esetleg néhány folyóirattal. Mi van, ha valaki többre vágyik? Honnan tud új információt, számára értékelhető, hasznos tudást szerezni? Nyilvánvalóan az internetről - ott is azoktól ez eberektől, akik szintén azzal foglalkoznak, amivel mi, és az érdekli őket, ami minket. Ha ezeket az embereket megtaláljuk, nyert ügyünk van, hiszem nincs más dolgunk, mint követni egymás munkáját az interneten. Itt jön a következő akadály: hogyan tudom megtalálni ezeket az embereket, illetve hogyan követhetem őket? Erre javasolta az előadásban Lőroncz Tamás a Twitter-t. Itt rákapcsolódhatunk a hasonló témakörben aktív emberekre, és megoszthajuk velük mi is az általunk összehalászott információkat. Az eredmény: egymást kölcsönösen tanító tagokból álló, hasonló szakmai érdeklődésű emberek hálózata, azaz személyes tanulási háló. A szerk.)

A kitértő után vissza az előadáshoz:

Ez érdekes: Google calendar-ban tárolja Tamás a tweet-eket. Érdekes ötlet, a twitter-en keresztül írtak történeteket közösen. Kiderül, hogy mi is az a 'hashtag' - van ennek magyar megfelelője?). Fontos fejlesztés a twitteren, hogy nem csak ismerősökkel lehet kommunikálni, hanem közös témákról hashtag-eken keresztül ismeretlen felhasználókkal is kommunikálhatunk közös témákról.
Érdekesség, hogy nem az lett a haszna a történetírásnak, hogy irodalni alkotás szüöletett, hanem az, hogy akik együttműködtek, megismerkedtek.
A tanulás új definíciójához érkeztünk, a PLN fontosságát tényleg nem lehet eléggé hangsúlyozni!
Új keresőmotort is megismerhettünk! http://www.web20searchengine.com/. Ajánljuk mindenkinek!
Újabb téma: tanártovábbképzés. Mit kell, kinek és hogyan? Speciális témák, érdeklődési kör, különleges problémák. Az emberek türelmetlenebbé váltak, nem szívesen olvasnak olyat, ami nem kifejezetten a saját problémáikra, kérdéseikre kínálnak megoldást.
http://listorious.com/ Keressünk Twitteren (kérdés: mennyi idő, amíg a Twitter használata kifizetődik (komoly twitteresek szerint). Twitter kísérlet következik. Tamás egyetlen perc alatt 15 oldalt, különböző tartalmat tudott lekövetni a Twitteren (személyes megjegyzés: erre használom én a Delicious-t, mert ott nem kell beszélgetni:)

Összefoglalva: nagyon jó érzés volt hosszú idő után valóban hasznos előadást hallgatni, érdekes volt látni, hogyan alakította ki Tamás a saját tanulási hálóját, és ennek milyen pozitív hatásai voltak az ő szakmai fejlődésére. Bár magam valamiért eddig nem tudtam megbarátkozni a Twitterrel, bátran elmondhatom, hogy soha olyan közel nem álltam ahhoz, hogy elkezdjem használni, mint most!