IKT Híradó - 2011.02.18.
Hírek - 2011. február 18.
Lássuk mi minden történt az IKT világában az elmúlt pár napban. Először a Google One Pass szolgáltatásáról szólunk, amely lehetővé teszi az online médiumoknak, hogy villámgyorsan fizetőssé tehessenek tartalmakat. Szólunk ezen felül még a tanárok értékelésének vitájáról az USA-ban, valamint egy videóban bemutatjuk, hogy a Twitteren hogyan váltak az egyiptomi tüntetők hálózattá. Természetesen rengeteg apróságot is gyűjtöttünk, hogy minden tanár egy-két perc alatt egyetlen kattintással tájékozódhasson az IKT világának legfontosabb híreiről. Kattintson, megéri!
A Google One Pass abban segít, hogy online médiumok nagyon egyszerűen tudják fizetőssé tenni tartalmaikat. Ez lenne a jövő? Ha valakit érdekel a rendszer maga, angolul IDE KATTINTVA olvashat róla angolul, míg a magyarul az Index-en megjelent cikket IDE KATTINTVA lehet elérni. Mindenesetre érdekes gondolat, hogy mennyire lesz képes az előfizetéses tartalom felé eltolni az internet világát a Google.
A 21. század elejének forradalmai a közösségi oldalakon szerveződött / szerveződik, ezt tudhattuk eddig is. Most azonban egy nagyon érdekes videóban meg is nézhetjük. A Twitteren a #jan25 hashtag-et követi a videó, minden egyes pont egy-egy felhasználó, a vonalak, amelyek összekötik őket pedig az újraküldött (retweet) üzenetek. Izgalmas végignézni, ahogy a mikroblogon a tweet-ek (és a felhasználók) hogyan szerveződnek teljes hálózattá. Íme a videó:
Újabb érdekes hír a Netflix nevű média szolgáltató 'megsarcolása', mivel - a kanadai média ipar szereplői szerint - túl olcsó. De legalább nem ingyen van - tehetnénk hozzá, hiszen a sorozatokat, legújabb filmeket ingyen is lehet nézni, nem is feltétlenül a 'fekete' torrent oldalakról letöltésről beszélek, hanem a 'szürke' online tévézésről, ahol szintén minden sorozat megtalálható - szinte azonnal. Több ilyen oldal is van, egy példa a Free TV Video Online, amely ITT TALÁLHATÓ. Érdekes személyes tapasztalat: egy csütörtöki napon bevittem egy részletet angolórán a How I met Your Mother című sorozat legújabb epizódjából, de 12 gyerekből mág 6 látta. Az USA-ban kedden vetítették!
Nem egészen újkeletű, de nálunk is nagyon aktuális kérdés, hogy a tanárok munkáját hogyan ismerje el (még jobban) a társadalom. Azaz még inkább: a JÓ TANÁROK munkáját hogyan ismerheti el még jobban az állam. Egy tavaly nyári cikkben az L.A. Times egy cikket közölt, ahol egy iskolában, ugyanabból a könyvből, ugyanolyan körülmények között (ugyanazon a folyosón) tanuló diákok nagyon eltérő eredményeket értek el a hivatalos teszteken, az egyik csoport sokkal jobban teljesített. Felteszi a kérdést a lap: hogyan érhetjük el, hogy a valóban jó tanárok megfelelő megbecsülésnek örvendjenek? Mivel nagyon nehéz mérni a 'jó' tanárt, a legtöbbször egyszerűen nem foglalkoznak ezzel intézményesítve. Tudjuk, hogy vannak jobb, lelkesebb, felkészültebb stb. tanárok, de ennek (a jelentős erkölcsi megbecsülés mellett) nincs jelentős hozadéka a tanár számára. A kérdés az természetesen, hogy ki és mi alapján mondhatja ki egy tanárról 'hivatalosan', hogy jó, vagy rossz. És itt sajnos nincsen egyetértés (mint ahogy jó megoldás sem). Az USA-ban a standardizált teszteken elért eredmény számít, azaz minél jobban teljesítenek a diákok, annál jobb a tanár - értsd: minél hatékonyabban drilleznek a nem túl kreatív tesztekre, annál magasabb az oktatás színvonala. Természetesen ez nem tetszik mindenkinek, még az USA-ban sem. A következő napokban igyekszünk bemutatni a kritikusok véleményét is.
És most következzenek további híreink egyéb oldalakról, röviden:
Az internet segglyuka
A 4chan az, amit ha 50 éve előre láttak volna a DARPA mérnökei, biztosan nem találják fel az internetet.
A középkorúak keresnek párt online
A leggyakrabban a 39-70 közti korosztály ismerkedik a neten, harmaduk online talált párt.
Itt az első Nokia-Microsoft mobil
Kikerült pár koncepciókép a Windows Phone 7-tel árult finn mobilról. Egy ideje már dolgoznak rajta.
Készülhetünk a gigabites mobilnetre
Idén megjelennek azok a hálózati kütyük, amelyekkel egy előfizető 1 gigabites hozzáférést kaphat. A Nokia Siemens Networks azt is elárulta, hogyan lehet 500 km/órán telefonhívást indítani.
Mire jó a Kinect?
A Microsoft mozgásérzékelős kontrollernek szánta az Xbox360 játékkonzolhoz, a hekkerek szexszimulátort, jelnyelvolvasót, éjjellátó riasztót és mozgásérékelős vécét építenek belőle.
Segítség, a szüleim bejelöltek a Facebookon! Mit tegyek?
Mark Zuckerberg közösségi oldala indulásakor még az amerikai egyetemistákat összekötő „elitklubként” funkcionált. A Facebook azonban mára a világ egyik legnépszerűbb oldalává nőtte ki magát több mint félmilliárd felhasználóval. Ebből kifolyólag ma már az idősebb korosztály képviselői is megjelentek az oldalon, átalakítva az ott folyó kommunikációs formákat. Az eddigi tapasztalatok szerint a gyerekeknek, a szülőknek, sőt a pedagógusoknak is lenne mit tanulnia a közösségi kommunikációról.
Megújult a képgaléria a Facebookon
Hamarosan mindenki számára elérhető lesz a Facebook tavaly szeptember végén bemutatott új képnézője. Többeknek már elérhető, de sokaknak nem tetszik. A Tsabeeka blog szerzője bemutatja, hogyan lehet a régi képnézőt visszaállítani.
Az iPad 2 nagy riválisai - a legjobb Androidos táblagépek (videók)
Hiába igyekszik az Apple már az év elején bebiztosítani magát az iPad 2 bejelentésével, hamar meggyűlik majd a baja az Android 3.0 operációs rendszer első élvonalát képviselő táblagépekkel, ahol a Samsung, a Motorola és az LG is képviselteti magát. Ráadásul mindhárom cég nagyon komolyan vette a 2011-es tablet háborút, most videókkal is bemutatjuk fegyverzetüket.