Hírek, események, érdekességek az IKT világából 10 (május 31.)

Hírek - 2010. május 31.

Írta: Prievara Tibor

Immár tíz hete hömpölyög a TanárBlogon a hírfolyam. A mai válogatásban szintén kb. 20 cikk szerepel, reméljük lesz köztük érdeklődésre számot tartó. Jó szemezgetést a lapozás után.

Aktívabbak lesznek a jövőben a felhasználók
Jelenleg minden harmadik osztrák használja rendszeresen a világhálót és átlagosan hetente öt online bejegyzést tesznek a fórumokban. A tendencia még ennél is nagyobb fokú internethasználatot mutat.

Tízből hét fiatal tagja valamelyik közösségi portálnak
Átlagosan 100-150 ismerősök van a közösségi oldalakat rendszeresen felkereső osztrák tinédzsereknek. A legtöbben fotóik és videóik segítségével mutatják be magukat.

Nem váltja le a noteszgépet a netbook
A Dell - néhány vetélytársuk ilyen irányú kísérletét látva - leszögezte, hogy az olcsóbb, és sokszor rosszabb minőségű netbook megoldások nem válthatják le a hagyományos noteszgépeket.

Új néven jelenik meg a Natal
Friss értesülések szerint a korábban már több alkalommal beharangozott mozgásérzékelő vezérlő idén ősszel jelenik meg világszerte, mégpedig egy teljesen új név alatt.

Mohamed-karikatúrák miatt letiltották a Facebookot Bangladesben
A hatóságok szerint az ideiglenes blokkolást az ország vezetőinek kifigurázása is indokolta.

Togetherville: Facebook hülyegyerekeknek
Szeretné 6-10 éves gyermekét pillanatok alatt zombivá változtatni? Irány a legújabb közösségi szájt!

Rabszolga voltam az orosz internetmaffiában
Kipróbáltuk minden online munkák legalját, a captchakódfejtést. Kis kitartással simán összejöhet belőle a bangladesi minimálbér.

Készül a 75 dolláros táblagép
Napfényben elektronikus papírként, sötétben háttérvilágítású lcd-ként működik a kijelzője.

Magyarország világbajnok spamelő
A magyar forgalom 95,4 százaléka kéretlen levél, világszerte nőtt a webes fenyegetettség.

Kevés gyakorlati képzést kapnak az informatikusok
Komplex tudást és kreativitást várnak a cégek a kezdő munkavállalóktól.

EU-tagországok IKT országjelentése (2009/2010)
Az Európai Iskolahálózat megjelentette a 2009/2010-es évi EU-tagországok IKT országjelentéseit. Ez az éves kezdeményezés az Európai Iskolahálózat egyik legnagyobb szabású tevékenysége, az oktatási minisztériumok főbb IKT irányvonalainak összegyűjtésére és elemzésére Európa szerte. Az országjelentések fő célja, hogy elősegítse az aktív információcserét az IKT oktatási célú felhasználásával kapcsolatban az Európai Unió minisztériumai között. 

Scientix - A természettudományos oktatás online közössége
2010 májusától érhető el a Scientix, az európai természettudományos oktatás online közösségének honlapja, mely azért jött létre, hogy megkönnyítse a szakmai tapasztalatcserét és elősegítse a jó gyakorlatok megosztását a természettudományos oktatással kapcsolatban az Európai Unióban.

Innovációs és Kreatív Informatika Tantárgyi Tanulmányi Verseny
Sikeresen lezajlott az első Innovációs és Kreatív Informatika Tantárgyi Tanulmányi Verseny. A Színes TISZK hét intézményéből négy iskola tanulói vettek részt a háromfordulós versenyen, három kategóriában.

Gyakran ismételt kérdések az 5/2010. (I. 29.) OKM rendelettel kapcsolatban
Kérdések és válaszok az esélyegyenlőséget szolgáló intézkedésekről és az integrációs rendszerben dolgozó pedagógusok támogatásáról.

Akkreditált iskolai szoftverek
A Közoktatási Informatikai Fejlesztési Program keretében a fenntartók által a közoktatási intézmények számára az informatikai normatíva terhére beszerezhető, az oktatási és kulturális miniszter által akkreditált iskolai adminisztrációs és ügyviteli szoftverek listája, gyártóik és azok elérhetősége itt olvasható.

Jogerős bírósági ítélet: nyilvános a rektorok fizetése
A Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítélete szerint nem titkolhatók a rektori fizetések. A bíróság május 27-én kimondta: az egyetemi és főiskolai rektorok fizetése közérdekű, tehát mindenki számára hozzáférhető adat. A csütörtöki döntést egy, a gödöllői Szent István Egyetem ellen indított próbaper előzte meg, melynek eredményeképpen 2009 novemberében ugyanez az ...

100 millió forintos tanagyagfejlesztés a veszprémi és szegedi egyetemen
A Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Kara és a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kara közös projektet indított, melynek célja komplex megközelítésű tananyagfejlesztés az informatikai oktatásban. A fejlesztés közel százmillió forintból, 80 százalékban az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében.

Visszavonták a felnőttképzők működését szigorító rendeletet
Visszavonták a felnőttképzési programok egyes modulok akkreditációjára vonatkozó rendeletét, mely szerint egy képzést csak egészében lehetett volna akkreditáltatni, részeiben azonban nem. Az április eleji szigorítással az intézményeknek újabb, több hónapig tartó és milliós összegeket jelentő akkreditációs folyamaton kellett volna átesniük. A rendelkezés a tanfolymaok díját is megemelehette volna, egy május ...

Gazdasági szimulációs "valóságshow" nyolc napon át
Több mint száz egyetemista nyolc napon át együtt táborozik idén nyáron egy békési községben: ebben eddig nincs is semmi rendkívüli. Csakhogy a tábort egy valódi közgazdasági kísérleti laboratóriumként rendezik be. A lakók egy kezdeti aukción szétosztott tulajdonjogok alapján, szabad vállalkozások formájában maguk biztosítják majd a szolgáltatásokat a vécétől a büféig. A LisKaLand névre hallgató egyedülálló gazdasági szimulációs játékról Mató Kornél főszervezővel beszélgettünk.

30 ezer kiválasztott diák készülhet fel a XXI. századra
Egyre több iskolában tűnik fel a Classmate PC, mint a modern oktatási platform. Ha minden jól megy, idén 30 ezer darabra nőhet a hazai gépek száma, ami jó hírnek is tűnhetne, de Magyarország ezzel az eredménnyel még Macedóniától is lemarad.