Hírek, események, érdekességek az IKT világából 9 (május 25.)
Hírek - 2010. május 25.
Ismét eltelt egy hét, itt az ideje, hogy átnyújtsunk egy csokorral az izgalmas, hasznos, vagy csak egyszerűen érdekes hírek közül. Mindenkinek kellemes böngészést kívánunk - mai ajánlatunkban egyébként szerepel egy 'komoly játék' felhívás is, erre mindenképpen érdemes egy pillantást vetni!
Ingyen wifi a BKV-tól?
Tudom, hogy van most ez az új busz tesztelés Budapesten, de annyira nem merültem bele a témába, hogy feltűnjön: egyik-másik busz ingyen wifit is szolgáltat az utasoknak. Úgyhogy annál nagyobb volt a meglepetés, amikor átkelve a Krisztina körúti zebrán egy wifis matricát pillantottam meg egy buszon. A sebtiben készített képből is jól kivehető a "Wifi Zone" felirat:
21/2010. (V. 13.) OKM rendelet az informatikai fejlesztési feladatok támogatása igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának, elszámolásának és ellenırzésének részletes szabályairól
Az oktatási és kulturális miniszter
21/2010. (V. 13.) OKM
rendelete az informatikai fejlesztési feladatok támogatása igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának, elszámolásának és ellenőrzésének részletes szabályairól
A Magyar Köztársaság 2010. évi költségvetéséről szóló 2009. évi CXXX. törvény 5. számú melléklet 14. pontjában kapott felhatalmazás alapján, az önkormányzati miniszter feladat- és hatásköréről szóló 132/2008. (V. 14.) Korm. rendelet 1. § a) pontjában meghatározott feladatkörében eljáró önkormányzati miniszterrel egyetértésben, a pénzügyminiszter feladat- és hatásköréről szóló 169/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a) pontjában meghatározott feladatkörében eljáró pénzügyminiszter véleményének kikérésével, az oktatási és kulturális miniszter feladat- és hatásköréről szóló 167/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el.
Interaktív táblák a közoktatási intézményekben
Vizsgálat és országos szintű eredmények bebizonyították a fejlesztés helyességét
A korszerű, tudásalapú társadalomban általános elvárás, hogy az iskolák is igazodjanak a kor követelményeihez, alkalmazzák azokat a modern informatikai eszközöket, amelyek hatékonyan segíthetik a tanítás-tanulás folyamatát és megalapozzák az egész életen át tartó tanuláshoz szükséges kulcskompetenciák elsajátítását.
Versenyfelhívás: Szofver bővítmények készítéséről szóló programozási verseny
Az Európai Iskolahálózat a Microsoft együttműködésével szofver bővítmények készítéséről szóló programozási versenyt hirdet 12 és 18 év közötti fiatalok számára. A verseny célja, hogy a diákok kibontakoztassák találékonyságukat, technikai érzéküket és innovatív megoldásokat hozzanak létre a számítástechnikai környezet fejlesztésére.
2030-ra egy teljesen digitális világban fogunk élni
A nem mindennapi felvetés Ray Hammond jövőkutató nevéhez fűződik. Szerinte 20 év múlva minden ember és tárgy össze lesz kötve egymással, és állandó kapcsolat alakul ki közöttük.
Street View-botrány - megszólalt Eric Scmidt és Larry Page
A múlt héten komoly bírálatok érték a Google-t, miután kiderült, hogy a városok utcáit feltérképező autói egyúttal a WLAN-hálózatok adatait is összegyűjtötték. A támadásokra a cég két vezetője reagált.
Facebook: a magánélet tündöklése és bukása
Milliók láthatják, amit a szomszédunk publikál a Facebookon - csak mert az illető nem tudja - vagy nem is érdekli -, hogyan kell a biztonsági beállításokat kezelni. A Facebook egyre bonyolultabb, a használói pedig egyre többet árulnak el magukról - akár akarják, akár nem. Ez pedig veszélyes - esetenként súlyos tanulópénzt kell fizetnie annak, aki nem törődik a saját és barátai biztonságával.
Magyarok fejlesztik a webragasztót
Londoni fejlesztői versenyen lett második helyezett a webes tartalmakat rendszerező iGlue, amely amerikai újságok érdeklődését is felkeltette. Hamarosan elindul a szolgáltatás, most befektetőre hajtanak.
Japán emailíró program mobiltelefonra
Az egyik legnagyobb japán mobilszolgáltató olyan alkalmazást készített mobiltelefonjaira, amely a címzett és 2-3 beírt szó alapján automatikusan megírja az egész levelet megfelelő megszólítással és nyelvi formulákkal kiegészítve.
Felismeri az iróniát egy új algoritmus
A Jeruzsálemi Héber Egyetem informatikusai olyan algoritmust fejlesztettek ki, amely képes felismerni az online bejegyzésekben lévő szarkazmust.
Tovább hízhatnak a netbookok
Az Intel feloldja a netbook megoldások méretével kapcsolatos korlátozását, így még az idén érkezhetnek a 12 hüvelykes változatok - a hagyományos noteszgépekkel is vetekedve.
A Nintendo szerint jó ideig maradnak a konzolok
Bár korábban olvashattunk ettől eltérő véleményéket még a szakmán belül is, a Nintendo vezetése mégsem gondolja, hogy veszélyben forogna a hagyományos konzolok jövője.
Végül egy felhívás:
Sziasztok,
Egy remek kezdeményezésre és lehetőségre szeretném felhívni a figyelmeteket.
A LUDUS projekt egy Európai Uniós támogatáson alapuló, komoly játékokkal
foglalkozó projekt. Magyar résztvevője az Innostart, a BME-ITTK pedig teljes
szívvel és lélekkel, szakmai tudásával támogatja a projektet, elkötelezetten
hiszünk a komoly játékokban.
A projektnek van egy remek tudásmegosztó felülete is, ahol közös
tanfolyamok, beszélgetések fognak elindulni európai játékfejlesztők és
érdeklődők között. A friss hír pedig az, hogy meghirdetésre került az I.
Európai Legjobb Komoly Játék verseny. A projekthez nemzetközi konferencia
sorozat is tartozik, ahol meglévő vagy tervezett projekthez lehet
partnereket, társakat is találni.
Ha Titeket, vagy bárkit a környezetetekben érdekel a dolog, a csatolmányban
részletesebb információk és kapcsolatfelvételi lehetőség is található a
versenyről.
Rab Árpád Szörény
Információs Társadalom és Trendkutató Központ
kutatási igazgató