AI írta a fogalmazást? Íme pár jel - nem az AI detektorok lesz a megoldás
- 2025. január 7.
Kétségkívül alapjaiban rengette meg a beadandó, házi dolgozatok intézményét a mesterséges intelligencia. Minek, kinek - és főleg mit! - hihetünk el ezentúl?! Amikor pedig megkérdezzük a diákokat arról, hogy AI írta-e a beadandót, azt mondják, hogy nem. És látszik, hogy őszintén hiszik is, amit mondanak. Ha jobban megpiszkáljuk a kérdést, és úgy tesszük fel, hogy használt-e AI-t a megíráshoz, már igen lesz a válasz. És innen csak egy kis lépés, hogy beismerjék, hogy tulajdonképpen pár vesszőt, és egy jelzőt írtak át. De annyira a sajátjuknak érezték már ettől, hogy olyan ez, mintha ők írták volna :). MIvel elég sok ilyen helyzetbe kerültünk, és nap mint nap kapunk írásokat a diákoktól, összeszedtünk pár árulkodó jelet arról, hogy AI írta a fogalmazást. Spoiler: nem az AI detektor a megoldás, de olvasás közben elég könnyen rá lehet jönni, ha ismerjük a jeleket.
1 Tökéletes a helyesírás Az AI nem tud úgy helyesírási hibákat véteni, ahogy egy diák. Arra ugyanakkor gond nélkül képes, hogy 20 mondatból 1 esetében elrontson egy egyeztetést. Azaz, olyan illogikus hibát vét, amit egy diák nem tenne, ha ismeri a szabályt, és tízszer már sikeresen alkalmazta az írásban. Cserébe nem vét olyan hibákat, amit egy diák gyakran (pl. Elgépelés, egy-egy betű felcserélése, kihagyása). Azaz: ha túl tökéletes a helyesírás, az gyanús. Főleg, ha egyébként eddig nem ezt tapasztaltuk egy diáknál.
(TIPP: Én azt szoktam mondani, amikor AI-val elkészített esszét kapok, és tagadnak, hogy ‘rendben van, de akkor ez lesz ezentúl az elvárás, és órán is ilyne szintű feladatokat kell majd megoldaniuk, hiszen ezt ilyen jól tudják. Meglepő módon működik, kijózanító szokott lenni.)
2 Kedvenc szavak Angolul a fontos szinonimáit használja agyon (crucial az egyik kedvenc), ‘unlock the power of’ például, amit nagyon szeret. De szintén megfigyelhető az is, hogy olyan szerkezeteket, mint Sok oka van annak, hogy X hasznos.., A mai modern világban, Ez egyértelműen mutatja, hogy..., Fontos megjegyezni, hogy... ,
3. Sótlan, egészségtelenül kiegyensúlyozott gondolatok Egy AI nem fog szélsőséges véleményt megfogalmazni. Sokkal inkább hajlamos arra, hogy kiegyensúlyozott maradjon, és mindezt szörnyen unalmasan teszi. Amennyiben az írás ilyen gondolatokat tartalmaz, sehol szarkazmus, elfogultság, joggal gyanakodhatunk.
4. Központozás Az AI nem fog vesszőhibát véteni, mindig minden írásjelet kitesz, betart minden szabályt.
5. A jó tanuló felel Ez arra hasonlít, amikor felszólítanak egy diákot, aki a választ mindig úgy kezdi, hogy megismétli a kérdést, hogy időt nyerjen gondolkodni, de ne kelljen kukán állnia. Ha a feladat, kérdés így szerepel a válaszban, esszében, az AI keze lesz a dologban.
6. Túl pozitív befejezés Kényszeresen próbál minden fogalmazás végén az AI valami pozitívat, lelkesítőt mondani. Ha egy írás úgy fejeződik be, mintha egy önsegítő könyv reklámját olvasnánk, azt nem hús-vér tanuló írta valószínűleg.
7. Semmi személyes nincs a történetben A legtöbb írásban, fogalmazásban nyoma van a szerző egyéniségét tükröző kiszólásoknak, személyes történeteknek, utalásoknak. Egy AI írta esszében ezek nem lesznek meg.
8. Egyenhosszúságú mondatok Jellemző az AI írásokra, hogy nem nagyon változatos a mondatok hosszúsága, nem lesz túlfutó mondat, nem próbál két gondolatot egy mondatba beleszuszakolni. Teljesen következetesen egyenhosszú mondatok bizony az AI jelei!
9. A humor hiánya Tudom, hogy nem minden diákunk tud/szeret egy esszében vicceskedni, de úgy már inkább igaz az állítás, hogy az odaillő, humoros kiszólás szinte biztosan emberi kéz/agy szüleménye. Az AI valahogy a humort kevéssé érti. Ennek igazolásául (vagy éppen cáfolatául) álljon itt egy AI generálta télapós vicc magyarul:
Mit mondott a mikulás, amikor a hóban elesve véletlenül ráhúzták a rénszarvasok a szánt?
Ami a szívemen, az a szánom.